Yandex Metrica

TÜRKSAT 6A'da geri sayım başladı! Bakan Uraloğlu: Haziranda fırlatmayı planlıyoruz

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türksat 6A uydusunun Mart 2024'te yerde teslim edilmesinin hedeflendiğini açıkladı. Uraloğlu, "Sonrasında bu uydunun fırlatılmak üzere Space X firmasıyla yapılan anlaşma gereği fırlatma alanına gönderilerek muhtemelen haziran ayı içinde gerekli fırlatma işlemlerini yapmayı planlıyoruz." dedi.

Teknoloji

23.01.2024, 21:25

Abdulkadir Uraloğlu, Türk Havacılık ve Uzay Sanayiinin (TUSAŞ), Kahramankazan'daki tesisini ziyaret ederek, Türkiye'nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A'nın Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi'nde incelemelerde bulundu.

Bakan Uraloğlu, burada yaptığı konuşmada, Türkiye Yüzyılı'nın başlangıcında dünyada söz sahibi olmak için, "uzayda iz sahibi olma" mottosuyla, çalışmalara kararlılıklara devam ettiklerini belirtti.

Uraloğlu, Türkiye'nin Türksat 1B ile başlayan uydu yayıncılığı serüvenini Türksat 6A adlı ilk yerli haberleşme uydusuyla taçlandırma kararlılıklarını dile getirdi. Ayrıca, Bakanlık, TÜBİTAK ve Türksat arasında imzalanan protokolle Türksat 6A projesinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla 15 Aralık 2014 tarihinde imzalandığını hatırlattı.

Türksat 6A haberleşme uydusunun Türkiye'yi dünya genelinde haberleşme uyduları üretebilen ilk 11 ülke arasına sokacağına dikkat çeken Uraloğlu, şöyle konuştu:

"Türksat 6A tamamlandığında, 42 doğu boylamında hizmet verecek. 35 bin 786 kilometre uzaklıkta, yer merkezli bir yörüngede yer alacak. 7,5 kilovat güce sahip olacak yerli ve milli haberleşme uydumuz, 20 aktarıcıya sahip olacak. Türksat 6A uydumuz Ku Bantta hizmet verecek ve daha önceki Türksat uydularıyla kapsanamayan Güney-Doğu Asya gibi yeni coğrafyada da hizmet sunacak."

Uraloğlu, uydunun 15 yıl boyunca aktif görev yapacağını vurgulayarak; uçuş bilgisayarı, güç dağıtım ünitesi, elektrikli itki sistemi, yakıt tankı, güç yönetimi ve kontrol birimi gibi kritik bileşenlerin yerli kaynaklarla üretilmesinin, uydu ve uzay endüstrisinde dışa bağımlılığı azaltacak yüksek bir yerlilik seviyesine katkı sağlayacağını belirtti.

Askerî uzman, Starlink uydularını yok etme yöntemini açıkladı: ABD ve Sovyetler bunu denemişti Askerî uzman, Starlink uydularını yok etme yöntemini açıkladı: ABD ve... Haberi Görüntüle

TÜRKSAT 6A'DA TAMAMLANAN ÇALIŞMALAR

Türksat 6A uydusunun montaj, entegrasyon ve test aşamalarının Türksat, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ve TUSAŞ işbirliğiyle sürdüğünü aktaran Uraloğlu, şunları kaydetti:

"Şu anda 'Isıl Yapısal Yeterlilik Modeli', 'Mühendislik Modeli' ve 'Uçuş Modeli' olmak üzere 3 ayrı model üretimi planlanan Türksat 6A uydu projesinde, Isıl Yapısal ve Mühendislik Modelleri'nin üretim, entegrasyon, testleri tamamlanmıştır. 'Mühendislik Modeli' entegrasyon faaliyetleri tamamlanmış olup, sistem seviyesi, ilk fonksiyonel testleri, termal vakum testi, titreşim testi ve akustik testi ile elektromanyetik uyumluluk testleri bitmiştir."

Uraloğlu, son test aşaması olan sistem seviyesi kompakt alan anten testi (CATR) için hazırlıklara başlandığını açıkladı. Ayrıca, anten ve güneş panellerinin açılma testlerinin ekim ayında, fırlatıcı uyum ve piro testleri ile son hizalama testlerinin ise kasım ayında başlayacağını duyurdu.

CATR testinin tamamlanmasının ardından, güneş panellerinin entegrasyonu ve kütle özelliklerinin ölçümünün Şubat 2024'te yapılacağını belirten Uraloğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Tüm bu testlerin tamamlanmasıyla uydumuz, fırlatma sahasına sevk için hazır hale gelecek. Bugünkü ziyaretimizde bizim bütün çözüm ortaklarımızla beraber yaptığımız değerlendirmelerde Türksat 6A uydumuzun mart ayı içinde yerde teslimini planlıyoruz. Sonrasında bu uydunun fırlatılmak üzere Space X firmasıyla yapılan anlaşma gereği fırlatma alanına gönderilerek muhtemelen haziran ayı içinde gerekli fırlatma işlemlerini yapmayı planlıyoruz. Bulunduğumuz alan gerçekten Türk mühendisliğinin uzay sanayisinde ne seviyeye geldiğini gösteren önemli yapılardan bir tanesidir. Gerçekten burada bir emek, gayret var. Biz de onu gururla, takdirle yerinde görmüş olduk."

Bakan Uraloğlu, projede emeği geçen herkese Türk milleti adına teşekkür ederek, başarılarının daim olmasını diledi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading