Yandex Metrica

Son dakika: Evrenin bebeklik anlarını fotoğraflayacaktı! James Webb Teleskobu'nda korkutan kaza

Son dakika: Evrenin bebeklik anlarını fotoğraflayacaktı! James Webb Teleskobu'nda korkutan kaza

10 milyar dolara geliştirilen James Webb Uzay Teleskobu'na, Dünya'dan uzaktaki L2 konumunda mikrometeorit çarptı. Çarpma, teleskopta görünür bir hasar bıraktı.

Teknoloji

23.01.2024, 19:23

NASA'nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi'nden Proje Müdür Yardımcısı Paul Geithner, James Webb Uzay Teleskobu'nun yörüngesinde bir uzay kayasıyla karşılaştığını açıkladı. 

Teleskopu yapan mühendisler, uzayın zorluklarının son derece farkındalar ve Webb bunlara dayanacak şekilde dikkatle tasarlandı. TRT Haber'de yer alan bilgiye göre Geithner, "Webb'in, Güneş'ten gelen sert ultraviyole ışığı ve yüklü parçacıkları, galaksideki egzotik kaynaklardan gelen kozmik ışınları ve ara sıra Güneş Sistemimizdeki mikrometeoroidlerin çarpmalarını içeren uzay ortamını test etmek zorunda kalacağını her zaman biliyorduk" dedi.

Webb, Dünya'dan 1,5 milyon kilometre L2 adı verilen bir bölgede yer alıyor. L2'nin ne kadar gök cismine sahip olduğu topladığı tam olarak belli değil, ancak bölgede son derece yüksek hızlarda hareket eden toz boyutundaki parçacıkların bombardımanı yaşanıyor. Uzaya fırlatılan en güçlü Teleskop olduğu belirtilen James Webb Uzay Teleskobu, bir Ariane roketi üzerinden 25 Aralık'ta Fransız Guyanası'ndan fırlatıldı. Kalkış kusursuz ve yakıt açısından o kadar verimliydi ki bilim insanları teleskobun 20 yıl boyunca çalışacak kadar yakıtı olduğuna inanıyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading