SON DAKİKA
ISS'teki astronot dünya için uyardı: Uzaydan baktığımızda açıkça görebiliyoruz

ISS'teki astronot dünya için uyardı: Uzaydan baktığımızda açıkça görebiliyoruz

Uluslararası Uzay Üssü'nde (ISS) görev yapan Fransız astronot Thomas Pesquet, uzaydan bakıldığında iklim değişikliğinin dünya üzerinde onarılmaz yaralar açtığını görebildiklerini söyledi ve bunu 'üzüntü verici' olarak yorumladı.

Teknoloji

23.01.2024, 18:15

ISS'de görev yapan Avrupa Uzay Ajansı'na (ESA) bağlı Fransız astronot Thomas Pesquet, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile video konferans yaptı. Astronot, 40 km yükseklikten, iklim değişikliklerinin dünya üzerindeki tahribatını gözlemlediklerini aktardı. 

Beyin çipinde rekabet kızıştı! Elon Musk'un rakibi ALS hastasına beyin... Haberi Görüntüle

'DÜNYA ÇOK KIRILGAN'

Pesquet, 'dünyanın kırılganlığını açıkça görüyoruz' ifadesini kullandı. İklim değişikliği doğada tahribat yaratıyor. Bu durum nehirlerde kirliliğe yol açıyor ve bu kirlilik uzaydan görülüyor. 

Geçtiğimiz aylarda Yunanistan, Fransa ve Kanada'da meydana gelen orman yangınlarında, büyük duman bulutlarına şahit olduklarını söyleyen Pesquet, çıplak gözle alevleri gördük'dedi.

astronot

ASELSAN'dan tarihi yapay zeka hamlesi: ChatGPT'ye yerli rakip: ASEL GPT! Haberi Görüntüle

GEZEGENİMİZ ALARM VERİYOR

Macron, ISS astronotu ile yaptığı görüşmesinde 2016 yılındaki görevini hatırlattı ve o zamandan bu yana dünyanın görünüşünün farklı olup olmadığı hakkında ne düşündüğünü sordu. Astronot ise bu soruya, iklim değişikliklerin dünya üzerinde gözle görülebilir bir etkiye sahip olduğunu, hatta bu görünüşün kendisini şoke ettiğini söyledik.

Pesquet, her yıl yangınlar, şiddetli fırtınalar ve sel felaketleri sayılarında büyük artışlar, rekorlar kırıldığını vurgularken, “Ve bu gözle görülür ölçüde arttı, 4-5 yıl öncesindeki ilk katıldığım misyona kıyasla bunu çok net bir şekilde gözlemliyorum” diye konuştu.

Beyin çipinde rekabet kızıştı! Elon Musk'un rakibi ALS hastasına beyin... Haberi Görüntüle

'EYLEME GEÇMELİYİZ'

Fransız astronot, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in “Sirenler çalıyor, gezegenimiz bize bir şey söylüyor, tıpkı insanlar gibi. Dinlemeli, eyleme geçmeli, bilgece tercih yapmalıyız. Azmi seç, dayanışmayı seç, geleceğimizi korumayı, insanlığı kurtarmayı seç” ifadelerine yer verdiği paylaşımını da kendi hesabında alıntılıyarak paylaştı. Pesquet, “Uzaydan bakınca, buna tamamen katılmamak mümkün değil” şeklinde cevap verdi.
 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading