Yandex Metrica

İnternetin geleceğini değiştiren web 3.0 nedir?

İnternetin geleceğini değiştiren web 3.0 nedir?

Web 3.0 internetin yeni geleceği olarak görülüyor. Uzmanların tanımına göre web 3.0, semantik web yani 'yapay zekalı web' demek. Yapay zeka odaklı web 3.0 internet dünyasının insan kontrolünden çıkacağının bir habercisi olarak görülüyor.

Teknoloji

23.01.2024, 18:13

Web 3.0, içerik kontrolünün insan elinden çıkarak yazılımların kontrolüne geçtiği dünyadır.

Web henüz bitmemiş bir proje olup sürekli geliştirilmektedir. Web 3.0'ın ise henüz ne zaman ortaya çıktığı henüz belli değil. Oysa ki Web 2.0 etkileşimli internet olarak tanımlanabiliyor ve başlangıç olarak da 2003 yılı gösterilebiliyor.

Pek çok internet bilimcisinin ortak düşüncesi ise Web 3.0 çağının oldukça başında yer aldığımız yönünde. Çünkü henüz yapay zeka teknolojileriyle entegrasyon; nesnelerin interneti olarak ifade edilen bağlantılar tam olarak oluşturulabilmiş değil. 

Etkileşimli oluşunun yanında semantik web olarak tanımlanan kavram içinde Web 3.0’ın kritik bir önemi bulunuyor.  Kişilere özel olarak oluşturulan paneller, aramalarda semantiğin gücünü kullanan sistemler Web 3.0’ın hızla yayılmasını sağlıyor.

SEMANTİK NEDİR?

TDK'ye göre semantik kelimesi anlam olarak bilimsel bir ifade içerdiği için bilim insanlarının alanına girer. Bu yüzden halk arasında pek bilinmez. Türk Dil Kurumu semantik ifadesini 'anlam bilimi' olarak açıklamaktadır.

WEB 3.0'IN ÖZELLİKLERİ 

-Yüksek oranda etkileşim 

-Çevrimiçi sezgisel aramalar

-Nesnelerin interneti

Web 3.0’ın temel özellikleri olarak sıralanan 3 maddeye daha pek çok farklı unsurun eklenebileceği unutulmamalı. Ancak söz konusu maddeler bile insanların pek çok konuda yaşamını kolaylaştırabilecek teknolojileri içinde barındırıyor. 

WEB 3.0 İLE HAYATA GEÇECEK YENİ TEKNOLOJİLER NELER?

Semantik web, aramalar sırasında ulaşacağınız sonuçlarda yüzde 99 başarıyı elde etmeyi hedefliyor. Sezgisel olarak çalışması planlanan arama motorları sayesinde kusursuz biçimde aradığınızı bulabilmeniz için yapay zekanın iş başına getirilmesinin hayali kuruluyor. 

Web’in nesnelerle buluşması olarak düşünüldüğünde; evimizdeki buzdolabından, elektrik düğmelerine ve kombilere kadar pek çok elektrikli aletin internete bağlı olması ve bizim için bazı kararlar ve öngörüler sunması şeklinde ifade edilebilir. Ancak bunun yeterli olduğunu söylemek de mümkün değil. Çünkü web 3.0 henüz resmi olarak açıklanmış ve ne olduğu tanımlanmış bir versiyon değil. 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading