Yandex Metrica

Sitede Ara

Güneş yüzeyinde devasa iki leke ortaya çıktı! Dünya'yı yutacak büyüklükte

Güneş yüzeyinde devasa iki leke ortaya çıktı! Dünya'yı yutacak büyüklükte

Güneş'in yüzeyinde iki yeni devasa leke ortaya çıktı. Bir lekenin boyutunun Dünya'yı yutacak büyüklükte olduğu belirlendi.

Teknoloji

02.05.2024, 19:47

Bilim insanları tarafından Güneş'te meydana gelen patlamalar ve lekeler izleniyor.

Güneş lekeleri, yıldızın fotosfer diye de bilinen ve genellikle ışık küre diye anılan en dış katmanında meydana geliyor.

Bu lekelerin sıcaklığı, çevresiyle karşılaştırıldığında daha düşük olduğu için teleskop gözlemlerinde karanlık lekeler halinde görünüyor.

İKİ YENİ DEVASA LEKE ORTAYA ÇIKTI

Güneş'in yüzeyinde iki yeni devasa leke grubu ortaya çıktı. Gruplardaki bazı lekelerin boyutunun Dünya'dan büyük olduğu belirlendi. Söz konusu aktif gruplara AR2993 ve AR2994 adı verildi.

Lekelerde meydana gelen patlamalar, uzaya radyoaktif parçacıkların savrulmasına neden oluyor. Güneş rüzgarı adı verilen bu parçacıklar, gezegenlere ve dolayısıyla Dünya'ya da yönelebiliyor.

GÜNEŞ'TEKİ PATLAMALAR BİRKAÇ YIL İÇİNDE ZİRVE NOKTASINA ULAŞACAK

Güneş'in, solar hareketliliğin artıp azaldığı 11 yıllık döngülerden geçtiği biliniyor. En az Güneş aktivitesinin olduğu döneme solar minimum, en fazla Güneş aktivitesinin gözlemlendiği evreye de solar maksimum deniyor.

Bilim insanları, Güneş'teki patlamaların birkaç yıl içinde giderek artacağını ve zirve noktasına ulaşacağını belirtiyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading