Yandex Metrica

Sitede Ara

Uçak gemisini böyle batırdılar: Amerikan ordusunu titreten hipersonik oyun

Çinliler bir savaşın başlaması halinde Amerikan uçak gemilerini batırmayı kafaya koydu. Hipersonik füzeyle Gerald R. Ford uçak gemisini batırma senaryosu harp simülasyonunda çalışıldı.

Savunma

23.01.2024, 20:57

Çinli askeri uzmanlar, harp simülasyonunda ABD uçak gemisini hipersonik füzelerle batırdı. 

South China Morning Post'un haberine göre, sonuçları 'Test ve Ölçüm Teknolojisi' dergisinde yayımlanan harp simülasyonu, ABD uçak gemisinin, Çin'in uyarılarına rağmen, Güney Çin Denizi'nde Pekin'in egemenlik iddiasında bulunduğu bir adaya yaklaşması senaryosu üzerine kuruldu.

Harp simülasyonunda Çin kuvvetleri, 20 yoğun muharebenin sonunda, farklı bölgelerden ateşlenen 24 hipersonik gemisavar füzesiyle uçak gemisini batırmayı ve harp filosunu etkisiz hale getirmeyi başardı.

Çin Kuzey Üniversitesinden Cao Hongsong'un öncülük ettiği araştırmacılar, 'konvansiyonel silahlarla batırılması imkansız görülen' ABD uçak gemisinin, az sayıdaki hipersonik saldırıyla 'kesin şekilde imha edilebileceği' değerlendirmesinde bulundu.

TUSAŞ Genel Müdürü'nden '300 KAAN' müjdesi: F-22'den daha üstün olan özelliğini açıkladı TUSAŞ Genel Müdürü'nden '300 KAAN' müjdesi: F-22'den daha üstün olan... Haberi Görüntüle

GOBİ ÇÖLÜ'NDEN ATEŞLEDİLER 

Simülasyonda farklı menzilde ve kapasitedeki iki tür hiporsonik gemisavar füze kullanılırken, Çin'in kuzeyindeki Gobi Çölü kadar uzak yerlerden füzeler ateşlendi.

Araştırmacılar, Çin ordusunun savaş plancılarının 'son derece sofistike bir saldırı stratejisi' izlediğini, ABD uçak gemisinin savunma sistemlerini yanıltmak ve alt etmek için 'üç dalga halinde karmaşık bir saldırı taktiği' uyguladığını kaydetti.

ABD donanmasına 2017'de katılan Ford-sınıfı uçak gemisi, ileri teknoloji radar ve füze savunma sistemleri ile ülkenin en gelişmiş savaş araçlarından biri konumunda bulunuyor.

Çin'de ilk kez bir ABD savaş gemisine saldırı içeren bir harp simülasyonu açık kaynakta yayımlandı.

Gerald R. Ford uçak gemisi 

Harp simülasyonlarının farklı senaryolara yönelik stratejiler geliştirmek için kullanıldığına dikkati çeken araştırmacılar, gerçek dünyadaki test ve değerlendirmelere temel oluşturamayacağının altını çizdi.

Araştırmacılar füzelerin gerçek dünyadaki performansının, iklim ve arazi şartları ve öngörülemeyen diğer çevre koşullarından etkileneceğini vurgulayarak, hükümet yetkililerinin ve kamuoyunun bu tür simülasyonlara ihtiyat ve gerçekçilikle yaklaşması gerektiğini belirtti.

Çin'in uçak gemisi batırma senaryosunda DF-27 tipi hipersonik füzeleri kullandığı sanılıyor. Amerikan Washington Post gazetesi, Çin'in DF-27'leri 25 Şubat'ta test ettiğine yönelik istihbarat raporları bulunduğunu yazmıştı. Haberde füzenin 2 bin 100 kilometre yol kat ederek 12 dakika boyunca uçtuğu ve ABD hava savunma sistemlerini alt edebilecek kapasiteye sahip olduğu belirtilmişti. 

Vecihi Hürkuş'u kederden öldürdüler: Amerikan mandacılarının ilk kurbanı acılar içinde can verdi Vecihi Hürkuş'u kederden öldürdüler: Amerikan mandacılarının ilk kurbanı acılar içinde... Haberi Görüntüle

CSIS SENARYOSUNA ÇOK BENZİYOR 

DF-27 füzesine ilişkin raporlar, Çin mühimmatının 5 bin ilâ 8 bin kilometre arasında menzile sahip olduğunu kaydediyor. 

Çin'in uçak gemisi batırma senaryosu çalıştığı son canlandırma, ABD merkezli Stratejik Uluslararası Araştırma Merkezi'nin (CSIS) Ocak 2023 tarihli savaş oyunu raporuna çok benziyor. 

CSIS, olası bir Çin-ABD savaşının sonuçlarına ilişkin hazırladığı raporda Amerikan ordusunun çok büyük kayıplar vereceğini öngörmüş, en iyimser senaryoda bile ABD ve Japonya'nın 449 savaş uçağı, 2'si uçak gemisi 43 geminin batacağını, 7 bine yakın denizcinin sularda, 3 bin 200'ü aşkın askerin ise çatışmalarda öldürüleceğini belirtmişti. 


 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading