Yandex Metrica

Sitede Ara

ALTAY tankının yeni hali bambaşka! Radara görünmüyor, ihracat için talep yağıyor

Türkiye'nin milli ana muharebe tankı ALTAY, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde testlere başlıyor. Yenilenmiş haliyle göz dolduran tanka yurtdışından talep yağıyor.

Savunma

07.05.2024, 15:51

Yerli ve milli ana muharebe tankı ALTAY'da mutlu son... BMC Savunma, yenileyip seri üretim aşamasına getirdiği ALTAY'ı Türk Silahlı Kuvvetleri'ne 23 Nisan'da teslim edecek. 

BMC yetkilileri basın mensuplarını Karasu'daki tesislerde ağırlayarak ALTAY tankına ilişkin son bilgileri verdi. 

BMC İcra Kurulu Üyesi ve Üst Yöneticisi Murat Yalçıntaş, BMC Savunma Genel Müdürü Mehmet Karaaslan ve BMC Power Genel Müdürü Mustafa Kaval, hem ALTAY hem de ALTAY'a güç verecek milli motor projesi hakkında konuştu. 

Yüzde 100 Türk şirketi olduklarını, fabrikada üretilen tankın ve motorların fikri mülkiyet haklarının da Savunma Sanayii Başkanlığına ait olduğunu vurgulayan Murat Yalçıntaş, ALTAY'ın seri üretimi için en uygun yer olarak Karasu yerine Ankara'yı seçtiklerini anlattı. 

"Karasu 49 yıllığına BMC'ye tahsis edilmiş bir alandı. Karasu'daki arazinin devlete devri için işlemleri başlattık. Ankara'da bir organize sanayi bölgesinde arazi satın aldık, ALTAY tankının seri üretimini orada gerçekleştireceğiz" diyen Yalçıntaş, BMC'ye işletme hakkı devredilen ve kamuoyunda 'tank paleti fabrikası' olarak bilinen Arifiye Tesislerinin ise mevcut çalışmalarına devam edeceğini, üretim adetleri ve çeşitliliğinin artacağını bildirdi.

HÜRJET gökyüzünde mermi gibi gidiyor: Millî uçak ses hızını aşmak üzere HÜRJET gökyüzünde mermi gibi gidiyor: Millî uçak ses hızını aşmak... Haberi Görüntüle

Lazer silahına şimdi raytop ekleniyor: Hiper hızlı mermi saatte 9 bin kilometre sürate ulaştı Lazer silahına şimdi raytop ekleniyor: Hiper hızlı mermi saatte 9... Haberi Görüntüle

İKİ ALTAY ARASINDA ÇOK FARK VAR

ALTAY Tankı Projesi'nin geldiği duruma ilişkin de bilgi veren Yalçıntaş, şöyle konuştu:

"ALTAY tankının üretimi tamamlandı, 23 Nisan'da, bir bayram gününde Türk Silahlı Kuvvetlerine test için teslim etmek istiyoruz. Yurt dışından temin edilemeyen güç grubu gibi sistemlerin yerlileştirilmesi sürerken başka bir kaynakta çözüm bulunması ve tankın buna uygun olarak yeniden tasarlanması zaman aldı. Bu tamamen yeni ALTAY. 

Elimizdeki tank ilk tasarımları 2000 yılında yapılmış olan eski tank değil. Çünkü bu kadar zaman zarfında birçok parçayı yerlileştirme fırsatı bulduk. Yaklaşık 20 yılda Türk Silahlı Kuvvetlerinin gözlemlediği ve içinde bulunduğu birçok muharebe oldu. Bu muharebelerden birçok dersler çıkarıldı. Bu dersler çerçevesinde tankta birçok iyileştirme yapıldı. Yeni ALTAY ile ilk ALTAY arasında çok ama çok farklar var, yepyeni bir tank oldu." 

TÜRKSAT-6A Amerikan basınında: Ku-Band ve X-Band'ı paylaşmak zorunda değiller TÜRKSAT-6A Amerikan basınında: Ku-Band ve X-Band'ı paylaşmak zorunda değiller Haberi Görüntüle

SERİ ÜRETİMİN ÖNÜNDE BİR ENGEL YOK

"Kötü komşu bizleri mal sahibi yaptı. Şu anda üzerinde başka bir ülkenin güç grubu var. Bu güç grubunun temin edilmesi için bütün çalışmalar yapıldı, izinler alındı, bürokratik işlemler tamamlandı. Bu güç grubuyla testler yapıldı, testler başarıyla geçti, güç grubu Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından da kabul edildi. Şu anda ALTAY tankının seri üretimi için önümüzde hiçbir engel kalmadı. Yerli güç grubuyla ilgili tasarım çalışmaları bitti, prototipler üretildi, test ediliyor. Testlerin 1,5-2 yıl süreceği tahmin ediliyor. 2026 gibi yerli güç grubumuzla Yeni ALTAY tankımızı Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine teslim edebilecek durumdayız. Şu anda birçok dost ve müttefik ülkeden talepler var. Milli Savunma Bakanlığı uygun görürse ALTAY tankını dost ve müttefik ülkelere ihraç edebiliriz."

Akıncı'dan nokta atış! Selçuk Bayraktar duyurdu: 'Gözde Güdüm Kiti atış testi' başarı ile tamamlandı Akıncı'dan nokta atış! Selçuk Bayraktar duyurdu: 'Gözde Güdüm Kiti atış... Haberi Görüntüle

YENİSİ ÇOK DAHA ÜSTÜN YETENEKTE

BMC Savunma Genel Müdürü Mehmet Karaaslan'ın verdiği bilgiye göre, 2014'te üretilen ALTAY tankı prototipleri üzerinde Alman ihracat lisansı engeli sebebiyle yapılan yerlileştirme ve kazandırılan ilave yetenekler sonrasında çok daha üstün yeteneklere sahip Yeni ALTAY tankı ortaya çıktı.

Yeni ALTAY tankına kazandırılan yeni yetenekler arasında aktif koruma sistemi, geliştirilmiş zırh sistemi, yenilenen atış kontrol sistemi, yenilenen araç kontrol sistemi, deriştirilen güç grubu (Kore), yerlileştirilen sistemler (hız azaltan, nişancı 2. derece görüş sistemi, palet, kule çember dişlisi, yakıt ve hidrolik pompalar, mobil gizleme ağı, periskop, rotor gibi) yer alıyor.

Yeni ALTAY tankına ilişkin Nisan-Aralık 2022 döneminde Kore güç grubu ALTAY tankına entegre edilerek sürüş testleri başarıyla tamamlandı.

Nisan ayında 2 Yeni ALTAY tankı, Kore güç grubuyla banttan indirilecek.

ALTAY tankının Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılacak testlerinin 2024'te tamamlanması öngörülüyor. 2025 yılında Kore güç grubuyla Yeni ALTAY tankının seri üretimine başlanacak ve tank Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim edilecek.

2026 yılının ikinci yarısından itibaren yerli motorla ALTAY tankının seri üretiminin devam etmesi planlanıyor.

PKK'lı teröristler dron atölyesi kurdu: Örgüt elektronik harbe dayanıklı yazılım arıyor PKK'lı teröristler dron atölyesi kurdu: Örgüt elektronik harbe dayanıklı yazılım... Haberi Görüntüle

ALTAY tankı üzerinde yerlileştirilmesi gereken sistemlere yönelik çalışmalar büyük ölçüde tamamlandı.

Muharebe sahasında son dönemde yaşanan gelişmelere bağlı olarak ortaya çıkan ihtiyaçlara cevap verebilecek şekilde yenilenen ALTAY tankının, BMC Savunma tarafındaki testleri sonuçlandırıldı.

Yurt dışından temin edilen güç grubu, laboratuvarda, fabrikada ve Şereflikoçhisar'da her türlü arazi ve iklim koşulunda test edildi. Güç grubu hariç entegre edilmiş tankın atış dahil tüm testleri gerçekleştirildi.

Nisan ayında banttan çıkacak 2 tankın törenle teslim edilmesi hedefleniyor. Tankın üretiminin arkasında 10 bin saatin üzerinde bir çalışma yatıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri için 5 yılda 250 tank üretimi hedefleniyor. Üretim kapasitesi dikkate alındığında her yıl 25-30 tank ihracatı için kapasite oluşabileceği değerlendiriliyor.

Mehmet Karaaslan, "2014'teki prototiple çok ciddi farkları var yeni tankın, hem modern muharebe sahasına uygunluğu hem de haklar, üretim ve satış serbestisi anlamında. O dönem üstünde olmayan aktif koruma sistemi, geliştirilmiş zırh sistemi yer alıyor. Elektronikler 10 yılda çok ciddi değişti. Atış kontrol, araç kontrol sistemi çok daha etkin çalışabilir hale getirilmesi için faaliyetler yürütüldü" diye konuştu.

Cihat Yaycı, Karadeniz'deki devasa kaynağa dikkat çekti, 3. Dünya Savaşı'nın merkez noktasını açıkladı Cihat Yaycı, Karadeniz'deki devasa kaynağa dikkat çekti, 3. Dünya Savaşı'nın... Haberi Görüntüle

Kendi sınıfında dünyanın en uzun menzilli silahı: SUNGUR Bayraktar TB2'den ateşlenecek Kendi sınıfında dünyanın en uzun menzilli silahı: SUNGUR Bayraktar TB2'den... Haberi Görüntüle

KORE'DEN MOTORLAR PARTİ PARTİ GELECEK

Kore'den tedarik edilen güç grubuna ilişkin sorular üzerine Yalçıntaş, şöyle konuştu:

"BMC'deki test süreci Türk Silahlı Kuvvetleri ve Savunma Sanayii Başkanlığı yetkililerinin gözetiminde yapıldı ve tamamlandı. Kore güç grubu için onay verildi ve Yeni ALTAY'a takılıyor. Bu sefer Yeni ALTAY tankının sadece güç grubu değil, atış, beka, dayanım ve başka testleri 1,5-2 yıl içinde yapılacak. Sorumlu olduğumuz, takmadan önce güç grubu testiydi. Şimdi Yeni ALTAY'ın testleri yapılacak. Üretici firmalarla tüm anlaşmalar imzalandı, Kore ile ihracat anlaşmaları tamamlandı, izinler alındı. Ticari ya da kanuni olarak Kore güç grubuyla Yeni ALTAY üretilmesi konusunda herhangi bir engel bulunmuyor. Motorlar parti parti gelecek."

Yalçıntaş, kısa süre içinde TULGA aracını ve FIRTINA kadar ilgi çekecek 8x8 araca entegre 155 milimetre obüsünü kamuoyuyla paylaşmayı amaçladıklarını sözlerine ekledi.

Economist'ten tank iddiası: Cephede sayı şimdiden 8 bin oldu! Hangarlar yakında boş kalabilir Economist'ten tank iddiası: Cephede sayı şimdiden 8 bin oldu! Hangarlar... Haberi Görüntüle

ALTAY tankının yerli motoru BATU'ya ilişkin çalışmalar sürüyor.

TEI Genel Müdürü TJ300'ü böyle anlattı: Yakıtı koyarsan füzeyi 2 bin kilometreye uçurur TEI Genel Müdürü TJ300'ü böyle anlattı: Yakıtı koyarsan füzeyi 2... Haberi Görüntüle

İKİ YIL İÇİNDE YERLİ MOTOR HAZIR

ALTAY tankı için Karasu'daki tesislere giden isimlerden gazeteci Fatih Altaylı, Habertürk'teki köşesinde izlenimlerini şöyle anlattı:

Tankların büyüklüğü göz alıcı.

3. nesil olarak adlandırılan yeni nesil tanklar gerçekten devasa.

Kimi noktalarda mikron hassasiyetinde imal edilen parçalar burada birleştiriliyor ve tank parça parça ortaya çıkıp, sonra bir araya getiriliyor.

Tüm işi işinin ehli gencecik adamlar yürütüyor. Mavi yakalı personel de, en az beyaz yakalılar kadar kalifiye.

(...)

2 yıl içinde Yeni Altay tanklarına tamamen bu motorlar uygulanacak. O güne kadar Kore menşeli motorlar takılacak. Alman MTU’dan tamamen vazgeçilmiş durumda.

Motorların commonrail ve subaplar dışında tamamı yerli. Bu iki parçanın da pek yakında yerlileşeceği söyleniyor. 200’ü aşkın yerli tedarikçi motorun parçalarını üretiyor.

(...)

Bir hangarda Yeni Altay’ı görüyoruz.

Üzerinde kumaş gibi görünen bir kaplama var.

Bun bunu kamuflaj kumaşı zannediyorum.

Aslında öyle ama hayli gelişmişi.

Tanka radar görünmezliği sağlayan bir kumaş.

Bunun dışında tank gövdesinde anti radar pek çok unsur da var. Yani savaş alanlarında en önemli şeylerden biri görünmezlik anlaşılan.

Öyle ki, egzoz gazı harareti bile ısı izini azaltmak için özel sistemlere bir nebze de olsa soğutuluyor.

Yeni Altay’daki en önemli yenilikler kontrol sistemleri ve aktif savunma elemanları.

Detaylarını gizlilik nedeniyle yazamayacağım çok modern bir dijital kokpite sahip Yeni Altay ve önce İnsansız Tank’a sonra da “Otonom Tank”a dönüşmek üzere ciddi bir altyapıya sahip.

Savaş araçlarını insansız hale getirmek karada biraz daha zor olsa da Yeni Altay buna hazırlanıyor.

Bu haliyle dünyanın en modern 5 tankından biri.

(...)

Elektrikli taretinin dönüş hızı müthiş.

Tank engebeli zeminde iken hedefe kilitlenme hassasiyetine sahip.

Tüm çevresini kameralarla görebilme, lazer ile çevre kontrolü yapabilme ve farklı hedef tespit mekanizmaları var.

70 km/s süratte atış yapabiliyor ve 4 personel ile görev yapıyor.

Detayları yazamıyorum ama müthiş bir makine.

(...)

Asıl üretim Ankara’daki tesiste olacak ve burası için 200 milyon dolarlık bir yatırım yapılıyor.

Ankara fabrikası bitince ayda 8 tank kapasiteye ulaşılacak. 4 yıl içinde 250 tanklık ilk partinin teslimatı planlanıyor.

Müthiş bir dış talep olduğu söylenen tank, üretime başlandıktan sonra ihraç da edilecek.

Aylık kapasitenin 5’inin TSK, 3’ünün ise ihracat maksatlı kullanılması planlanıyor. Ancak yine de öncelik TSK’nın.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading