banner2

Yüzme fobisi nasıl aşılır? Yüzme kursları korkuyu aşmaya yardım eder mi?

"Değil içine girip yüzmek, suyu görünce bile tansiyonum düşüyor" diyorsanız ciddi bir su fobisi taşıyor olabilirsiniz. Sudan çıkamama ve boğulma kaygılarıyla kendisini gösteren bu korkuyu yenmek ise inanç ve kararlılığına bağlı. Haftada birkaç saatinizi bu yönde bir eğitim almaya ayırmanız halinde siz de özgürce yüzer hale gelebilirsiniz.

Sağlık 11.05.2023, 10:34 11.05.2023, 10:58
Abone ol
Yüzme fobisi nasıl aşılır? Yüzme kursları korkuyu aşmaya yardım eder mi?

Yaz mevsimi denince akla gelen deniz ve havuzlar, bazı insanların korkulu rüyası olabiliyor. Birtakım kötü yüzme deneyimleri veya çevreden duyulan boğulma haberleri kişileri olumsuz yönde etkileyebiliyor. 

"YA SUDAN ÇIKAMAZSAM?"

Su veya yüzme fobisinde kişide kalp çarpıntısı, kalp sıkışması, nefes daralması, titreme, terleme, uyuşma, karıncalanma ve baş dönmesi gibi belirtiler görülebiliyor. Bu kişiler suya temas etmekten kaçınıp denize ve havuza giremiyor ve dolayısıyla da yüzmeyi öğrenemiyor. Bu fobiyi taşıyanlar nefes alamama, sudan çıkamama, su yutma, kurtulma ihtimalinin az olması gibi yoğun kaygılar yaşıyor. 

Vücut için en sağlıklı sporlardan biri olan yüzme korkusunu yenmek için öncelikle kararlı olmak ve psikolojiyi buna göre hazırlamak gerekiyor. Daha sonra ise kişiye nefes açma tekniklerinin öğretilmesi gerekmekte. 

HAFTADA 4-5 SAAT DERS ALMAK GEREKİYOR

Doğru nefes kullanma tekniklerinin öğrenilmesinden hemen sonra düzenli aralıklarla çalışmak ise, atılması gereken adımlardan diğeri. Bir yüzme kursuna katılmak ve öğrenilen hareketlerin pekiştirilmesi için haftada 4-5 saat kadar ders almak bu noktada büyük önem taşıyor.

Birçok kursiyerin endişesi, "havuzda ayaklarım yere değecek mi?" oluyor. Bu noktada endişeye mahal yok çünkü derslere boyunuzu geçmeyen bir havuzda başlamanız eğitmeniniz tarafından göz ününde bulundurulup tavsiye edilecektir. 

YARDIMCI MATERYAL OLMADAN YÜZME ÖĞRENMEK LAZIM

Yüzme öğretiminde kullanılan yardımcı materyaller gerçekten çok işe yarar ancak zamanla sizi kendisine bağımlı hale getirebilir. Eğitmeninizin gözetiminde yardımcı gereçler olmadan yüzmeyi öğrenmek sizin için en doğrusu olacaktır.

Yüzme fobisini yenmek için arkadaş tavsiyesi üzerine kursa başlanmamalı. İkna edilerek yola çıkan çoğu kursiyer ne yazık ki istediği sonucu elde edemez. Her öğrenci kendi kişisel kararı ile yüzme derslerine katılmalı.

Kurslara katılan kişiler "yüzme korkumu yeneceğim" düşüncesine değil, eğitmenin söylediklerine ve havuzda yapması gereken hareketlere odaklanmalı. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!