banner2

Yıllardır yanlış biliyormuşuz! Meğer zayıflatmıyormuş

Ağzı, abur cubur tüketimine karşı oyalıyor ve dikkati dağıtıyor. Özellikle sigarayı bırakanların ilk başvurduğu yöntem olan sakız çiğnemenin kilo vermede etkili olduğu yönünde bazı söylentiler de mevcut. Peki bu doğru mu? Sakız çiğnemek zayıflatır mı?

Sağlık 24.01.2023, 16:08 24.01.2023, 16:38
Abone ol
Yıllardır yanlış biliyormuşuz! Meğer zayıflatmıyormuş

Kilo vermek için sakız çiğniyorsanız bunu bir daha düşünün. Çünkü sakızlar sandığınız kadar zararsız değil. Yiyecek isteklerini frenleyen, aşırı yemeyi azaltan ve yüz kaslarını çalıştıran sakız çiğnemenin zararları da bazı var. 

KİLO KAYBINI SAĞLAMIYOR

Ohio Eyalet Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma sakızın metabolizmayı hızlandırmadığını veya yemek yeme isteğini azaltmadığını ortaya koyuyor. Hatta çalışmada sakız çiğneyenlerin çiğnemeyenlere göre daha aç hissettiklerini bildirildi.

SİNDİRİM SİSTEMİNİ BOZUYOR

Sakız çiğnerken fazla hava yutulabilir. Bu da şişkinliğe ve karın ağrısına yol açabilir. Sakız çiğnemek vücudunuza yiyecekleri sindirmek için hazırlanma sinyali verir ve böylece mideniz bu amaçla hidroklorik asit salgılamaya başlar. Ancak sindirilecek yiyecek olmaması asitliğe, mide ülserlerine ve diğer mide sorunlarına yol açabilir.

KANSERE NEDEN OLABİLİYOR

Çoğu paketlenmiş gıdaya bayatlamalarını önlemek için Bütillenmiş hidroksitoluen isimli bir koruyucu ekleniyor. Birçok sakızda da bu BHT var ve bu madde kansere yol açabiliyor.

BEYNE ZARAR VEREBİLİYOR

Pek çok sakız üreticisi, sakıza pürüzsüz bir doku vermek için titanyum dioksit kullanıyor. Yapılan araştırmalar bu maddenin beyin fonksiyonlarını engelleyebildiğini ve hatta beyne kalıcı hasar verebildiğini gösteriyor. 

BAŞ AĞRISINA YOL AÇIYOR

Yapılan bir araştırma, sakız çiğnemenin ergenlerde sık sık baş ağrısına neden olduğunu buldu. Araştırmacılar bunu çenenin sürekli hareketinden sorumlu tutuyor. 

ÇENEYE ZARAR VERİYOR

Ağzınızın bir tarafıyla sürekli sakız çiğnemek çene kaslarında dengesizliğe neden olabiliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!