banner2

Uyku pozisyonu sindirimi etkiliyor! Yediklerinizin iyi sindirilmesi için sol tarafa dönük yatın!

Siz uyurken beyniniz ve vücudunuz gün içinde tükettiğiniz yiyecek ve içecekleri sindirmek için çalışmaya devam eder. Hem yediğiniz yiyecekler hem de uyuduğunuz pozisyon uyku kalitenizi ve sindirim hızınızı etkileyebilir. Doktorlar hem kolay sinirim hem de mide sağlığı için sol tarafa dönük uyumak gerektiğini belirtiyor...

Sağlık 03.11.2022, 10:29
Abone ol
Uyku pozisyonu sindirimi etkiliyor! Yediklerinizin iyi sindirilmesi için sol tarafa dönük yatın!

Uyku ve sindirim arasında nasıl bir bağlantı var? Uyku pozisyonları sindirimi nasıl etkiler? İşte cevaplar...

Uyku sırasında sindirim sistemi çok çalışıyor. Ortalama olarak, yiyecekleri sindirmek 30 ila 72 saat arasında sürebiliyor. Sindirim süresi yiyeceğin türüne, ne içtiğinize ve metabolizmanıza bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. 

UYKU POSİZYONU SİNDİRİMİ ETKİLİYOR

Uyku pozisyonunuz da yiyecekleri sindirme şeklinizi etkileyebiliyor. Örneğin yan yatmanın çok fazla faydası var. Özellikle reflü hastalığı nedeniyle mide ekşimesi yaşayan kişilere sol tarafa yatmaları önerilir.

Sol tarafta uyumak, yemek ve asidi alt özofagus sfinkterinden ayırır, bu da daha az asidin yemek borusuna geri döneceği anlamına gelir. Sol tarafınıza yatmak mide ekşimesi ve hazımsızlık belirtileri riskini azaltabilir. 

HAMİLELERİN SOL TARAFA YATMASI ÖNERİLİYOR

Mide ekşimesi hamile kadınlarda yaygındır. Hamileyseniz, kan akışını ve böbrek fonksiyonlarını iyileştirdiği ve karaciğerinizi rahmin artan ağırlığının baskısından kurtardığı için sol tarafınıza yatmanız önerilir.

Sırt üstü uyumak ise bazı kişiler tarafından tercih edilebilir, mide ekşimesi yaşıyorsanız bu iyi bir pozisyon değildir. Sırt üstü uyumak, asidin boğaza geri sızarak gece boyunca yanma ve rahatsızlığa neden olur.

SIRT ÜSTÜ YATMAK UYKU APNESİNİ KÖTÜLEŞTİRİR

Ek olarak, genel sağlığınızı etkileyebilecek ciddi bir uyku rahatsızlığınız olan uyku apneniz varsa, sırt üstü uyumak durumu daha da kötüleştirebilir.

Mide şikayetlerinin azaltılması ve daha iyi bir uyku için yan yatma dışında 
şu noktalara da dikkat etmek gerekiyor. Yatma saatine çok yakın yemek yemeyin, aşırı yemek yemeyin, baharatlı yiyecekleri az tüketin, alkol veya kafeinli içecekleri az tüketin, karbonhidrat oranı yüksek yemekleri az tüketin, yeterli şekilde uyuyun, stresi hayatınızdan çıkarın.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!