banner2

Uğur Şahin ve Özlem Türeci’den büyük başarı! Dünyaya yeniden umut olacaklar

Koronavirüs aşısı geliştiren BioNTech'in kurucuları Özlem Türeci ve Uğur Şahin bir kez daha tüm dünyaya umut aşıladı. Türk mucitler, bu kez de kanseri alt edecek bir başarıya imza attı.

Sağlık 08.06.2022, 14:30 08.06.2022, 15:28
Abone ol
Uğur Şahin ve Özlem Türeci’den büyük başarı! Dünyaya yeniden umut olacaklar

Türk mucitler Uğur Şahin ve Özlem Türeci, koronavürüse karşı geliştirdikleri aşıyla tüm dünyaya umut olmuştu. Türk mucitler bu kez de kanser aşısında büyük bir başarı elde etti.

Dünyada onaylanan ilk koronavirüs aşısını geliştiren Türk bilim insanları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Prof. Dr. Özlem Türeci tarafından geliştirilen kanser aşısının ilk sonuçları ortaya çıktı.

İLK SONUÇLAR BAŞARILI

Pankreas kanseri üzerinde yapılan çalışmada, mRNA teknolojisine sahip kanser aşısının bağışıklık sistemini tümör hücrelerine saldırması için tetikleyebildiği ve hastalığı başarılı bir şekilde uzak tutabildiği belirtildi.

HASTALARIN YARISI KANSERİ YENDİ

On altı hasta üzerinde yapılan çalışmada, hastaların yarısı kanseri tamamen yenerken, dokuz doz aşıya ihtiyaç duyulduğu vurgulandı. 

18 AY SONRA KANSER SONA ERİYOR

Pankreas hastalarının yaklaşık yüzde 20'sinin ameliyat için uygun olduğu aktarılan çalışmada, araştırmacılar, söz konusu hastaların tümörlerini analiz ederek çok sayıda bağışıklık hücrelerine özellikle de vücudu enfeksiyondan koruyan ve kanserle savaşmaya yardımcı olan T hücrelerine sahip olduklarını keşfettiler. 18 ayda, sekiz hastanın tümü kanseri yenerken, aşı tarafından aktive edilen T hücrelerinin kanserin tekrarını durdurduğu aktarıldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!