banner2

Spor yapanların bunları mutlaka tüketmesi gerekiyor! Kas kütlesini artıran yiyecekler hangileri?

İnsanlar iki amaçla spor yapıyor; kimi kilo vermek kimi de kas yapmak için... Ancak kas yapımında egzersizin yanı sıra beslenme de çok önemli bir rol oynuyor. Bu süreçte özellikle protein bakımından zengin gıdalar tüketmek gerekiyor. Peki o gıdalar hangileri?

Sağlık 03.12.2022, 12:01 03.12.2022, 12:17
Abone ol
Spor yapanların bunları mutlaka tüketmesi gerekiyor! Kas kütlesini artıran yiyecekler hangileri?

Kas dokusunun gelişiminde egzersiz yapımına ek olarak, karbonhidrat, yağ ve proteinlerin de mutlaka tüketilmesi gerekiyor. 

Özellikle protein, amino asitlerden oluşan bir bileşik ve kas büyümesinin yanı sıra vücuttaki çoğu organik yapı ve dokunun temel direği olarak vücudun metabolik işlevlerine, hücre çoğalmasına ve enerji üretimine katkıda bulunuyor. 

Yapılan bir araştırmaya göre, yüksek proteinli bir beslenme, diyabet ve hipertansiyonun yanı sıra yağ kaybını önlemeye de yardımcı olabilir.

YUMURTA

Her yumurta yaklaşık 6 gram protein içerir. Ortalama bir insanın yeterince alamadığı antioksidan, vitamin, mineral ve yağlar içerdiğinden yumurta, en besleyici gıdalardan biri olarak kabul edilir.

SOMON

Somonda her porsiyon vücuda yaklaşık 39 gram protein sağlar. Ayrıca içerdiği Omega-3 yağları nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve antioksidan özelliklere sahip olduğu için vücuda oldukça faydalı bir öğündür.

BADEM

Badem demir, magnezyum ve E vitamini açısından zengin bir besin. Ayrıca bademde L-Arginin adı verilen, yağın azalmasına ve yakılmasına katkı sağlayan bir madde bulunuyor. 

TAVUK GÖĞSÜ

Tavuk göğsü porsiyon başına 52 gram protein içeriyor. Aynı zamanda protein sentezini ve daha iyi kas büyümesini artıran amino asit lösin barındırıyor. 

YOĞURT

Her porsiyon yoğurt için vücut 20 gram proteinin yanı sıra D vitamini ve kalsiyum alır.

KARİDES

Karides de, protein, selenyum ve B12 vitamini gibi vücudun ihtiyaç duyduğu temel bileşeleri sunduğu için az yağlı ama oldukça besleyici bir besin.

FASULYE

Her fincan fasulye 15 gram protein içerir. Fasulye ayrıca bitki lifleri, filik asit ve bakır açısından zengin.

SÜZME PEYNİR

Yaklaşık 200 gramlık bir peynir vücuda 27 gram proteinin yanı sıra fosfor, selenyum, B12 vitamini ve riboflavin gibi bileşenler sağlar.

SEBZELER

Sebzeler de, vücut için özel bir biyolojik değeri olan bitkisel protein açısından zengindir. Her 100 gram için vücut yaklaşık 5 gram bitkisel protein alır ve tipik olarak en faydalı besinler bezelye, mantar, ıspanak, enginar, karnabahar, mısır ve kuşkonmazdır.

Her bir yetişkinin vücut ağırlığının kilogramı başına yaklaşık 0,8 gram proteine ​​ihtiyaç duyduğu tahmin ediliyor. Uzmanlar, özellikle yoğun aktivite gerçekleştiriliyorsa vücut ağırlığının kilogramı başına 1,5-2 gram alımının vücut için daha iyi olduğuna inanıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!