banner2

Saçı besliyor, kanserden koruyor, kilo vermeye yardım ediyor... Sarımsağın faydaları saymakla bitmiyor!

Doğal bir antibiyotik olan sarımsak vücut için çok oldukça faydalı. Saç ve tırnak sağlığının korunmasından kansere kadar birçok konuda yarar sağlayan sarımsak kilo verme sürecinde de etkili...

Sağlık 20.08.2022, 10:43
Abone ol
Saçı besliyor, kanserden koruyor, kilo vermeye yardım ediyor... Sarımsağın faydaları saymakla bitmiyor!

Sarımsağın faydaları nelerdir? Sarımsağın saça faydaları nelerdir? Sarımsak kilo vermeye yardım eder mi? 

Sarımsak, pek çok hastalığa karşı vücudu koruma gücüne sahip. Bağışıklık sistemini güçlendiren doğal bir antibiyotik olan bu mucize besin yemeklerde, çaylarda veya taze olarak tüketilebilir.

SAÇLARI BESLER, DÖKÜLMEYİ ÖNLER

Sarımsak saçlar için büyük fayda sağlıyor. Zengin vitamin ve mineral içeriği ile saçların güçlenmesine, daha parlak ve canlı bir görünmesine yardımcı olan sarımsak saç köklerini güçlendirerek dökülmelerin önüne geçer. Çoğu kişi kokusundan dolayı sarımsak ile saçlara bakım yapma fikrinden hoşlanmayabilir ama bakım sonrası saçların birkaç kez şampuanlanmasının ardından saçta koku kalmaz. Sarımsakta bulunan kalsiyum, sülfür, E vitamini, selenyum, B grubu vitaminleri ve C vitamini saçlarda nem dengesinin korunması da yardım eder. 

Dövülmüş sarımsak ve zeytinyağı, argan yağı gibi sağlıklı yağlar karıştırılarak hazırlanmış karışımı saçınızda 10-15 dakika bekleterek bakım yapabilirsiniz.

KİLO VERMEYE YARDIMCI OLUR

Sarımsak tokluk hissi yaratır, yağ yakımını hızlandırır. Sindirim sisteminin düzenli olarak çalışmasını desteklemesi sonucu kabızlık, şişkinlik gibi sorunları önlemeye de yardımcı olur. Ancak herhangi bir mide hastalığınız varsa sarımsağı aç karnına tüketmemeye özen gösterin.

KANSERLE MÜCALEDE ETKİLİ

Sarımsakta C ve E vitaminleri ile selenyum minerali bol miktarda bulunur. Düzenli olarak sarımsak tüketmek beyin tümörleri, kolon, mide, prostat, cilt ve tiroid kanserine karşı koruma sağlar. Mevcut kanser hastalarında ise tedavi başarısının arttırılmasına katkı sağlar.

SARIMSAK KALP DOSTUDUR

Sarımsak, kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olarak Tip 2 diyabete karşı koruma sağlar, insülin direncinin azaltılması üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Damar duvarlarında aterom plaklarının oluşmasını önleyen sarımsak, kalp krizi ve diğer tüm kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma sağlar. 

E VİTAMİNİ KAYNAĞIDIR

Sarımsakta bol miktarda bulunan E vitamini sayesinde kadınlarda östrojen ve progesteron gibi cinsiyet hormonlarının dengesi korunur, yumurtlama düzeni sağlıklı bir şekilde devam eder. Tüp bebek tedavisi ve aşılama gibi yöntemlerle bebek sahibi olmayı planlayan çiftlerin sarımsak tüketimine özen göstermesinde gerekir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!