banner2

Saç dökülmenizin sebebi pek masum olmayabilir! O hastalık da saçları güçsüzleştiriyor

Büyük küçük herkeste görülebilen diyabet hastalığının birçok belirtisi var. Aşırı susama veya idrara gitme gibi semptomlar en bilinenleri olsa da uzmanlar saç dökülmesinin de diyabetten kaynaklanabileceğini belirtiyor. Peki diyabet saçları nasıl etkiler? Diyabet hastaları nelere dikkat etmeli?

Sağlık 04.06.2023, 14:21
Abone ol
Saç dökülmenizin sebebi pek masum olmayabilir! O hastalık da saçları güçsüzleştiriyor

Diyabet, vücudun yeterince insülin üretememesi veya insüline tepki vermemesi ile ortaya çıkan bir durum. Bu, kanda yüksek şeker seviyelerine neden oluyor, çünkü düşük insülin seviyesi, şekerlerin kan dolaşımından ihtiyaç duyan hücrelere taşınmaması anlamına geliyor. 

Artan idrara çıkma ve susama, yorgunluk, kilo kaybı, görme kaybı veya bulanık görme gibi diyabetin bazı belirtileri olsa da saç dökülmesi de az bilinen semptomlardan. 

KANDA BİRİKEN ŞEKER SAÇ DÖKÜLMESİNE YOL AÇABİLİR

Diyabetin saç köklerinin büyüme döngüsünü bozarak saç dökülmesine yol açabilmesinin birkaç yolu var. Birincisi, diyabet kanda şeker birikmesine neden olabilir ve bu da kan damarlarına zarar verebilir. Bu hasarlı kan damarları artık saç köklerine yeterli oksijen getiremez ve bu da saç büyüme döngüsünü kesintiye uğratabilir ve durdurabilir. Saç kökleri büyüme evresi yerine dinlenme ve dökülme evresine girer. Bu da saçların büyümeyi durdurduğu, saçların incelmesine ve kafa derisinde dökülmesine neden olduğu anlamına gelir. 

İNSÜLİN ÜRETİMİ YOKSA SAÇLAR DÖKÜLEBİLİR

Diyabetin saç dökülmesine neden olmasının bir başka yolu da insülin üretiminin olmaması. İnsülin, şekeri kan damarlarınızdan ve ihtiyacı olan hücrelere taşıyan bir hormondur. Bu hücreler şekeri enerjiye ayırır ve bu da hücrelerin normal işlevlerini yerine getirmelerini sağlar. Saç kökleri söz konusu olduğunda, bu saç oluşturmak anlamına gelir. Dolayısıyla, yeterli insülin üretemiyorsanız, şeker saç köklerine taşınmaz ve saç uzamaz. Bunun yerine, saç kökleri dökülmeden önce tekrar saç büyüme döngüsünün dinlenme aşamasına girer. 

NE YAPMALI? 

Diyabet nedeniyle saç dökülmesini önlemenin en iyi yolu, kan şekeri seviyenizi kontrol altında tutmak. Düzenli egzersiz yaparak ve stresli durumlardan kaçınarak da saç dökülmesini önlemeye yardımcı olabilirsiniz. Egzersiz, kan dolaşımında bulunan şeker seviyesini azaltır ve aynı zamanda saç kökleri de dahil olmak üzere vücudunuzun hücrelerine oksijen iletimini geliştirir. Öte yandan belirli bir renkteki meyve ve sebzeler diyabet riskinizi azaltabilir. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!