banner2

Ömrü uzatan 7 formül! Bunları sürekli uygula, yaşam süreni uzat!

Daha uzun yaşamanın anahtarı ne? Çoğu insan bu soruya "sağlıklı beslenme ve egzersiz yapmak" cevabını verecektir. Aslında sayılan 2 madde de doğru ancak uzmanlar bu konuda 7 basit yöntem sıralıyor. Stresten uzak durmak bu 7 nokta arasında en çok öne çıkanı...

Sağlık 04.10.2022, 11:10 04.10.2022, 12:51
Abone ol
Ömrü uzatan 7 formül! Bunları sürekli uygula, yaşam süreni uzat!

Uzun yaşamak için nelere dikkat edilmeli? İşte cevabı.

Sağlıklı beslen, egzersiz yap, sigarayı bırak ve neticede uzun yaşa. Herkesin hayali sağlıklı ve uzun bir ömür. Bunun anahtarı ise yukarda sayılanlar. Doktor Noel Young'a göre ise yaşam beklentimiz artsa da, sağlık süremiz hala beklenenden çok daha düşük.

Peki geç yaşlanmak ve daha uzun süre hayatta kalmak için hangi rutinler benimsenmeli?

HAREKET EDİN

Giderek daha hareketsiz hale geliyoruz ve yaşlandıkça kas inşa etmek zorlaşıyor. Yaklaşık 35 yaşından itibaren her yıl kas kütlemizin yaklaşık yüzde birini kaybediyoruz. Bu bizi osteoporoz, kırılganlık, yaşlandıkça kalça kırığı gibi yaralanmalarla düşme riskine sokuyor. Bu yüzden günlük hayatta aktif olmak şart.

SEBZE, MEYVE VE TAHIL TÜKETİN

Sebzeler, fasulyeler, tahıllar ve meyveler gibi lif bakımından zengin gıdalar, daha uzun telomerler ve daha uzun ömür ile bağlantılı. Bu gıdalar, diğer antioksidanların yanı sıra C vitamini, E vitamini ve beta-karoten gibi besinlerle dolu.

STRESİNİZİ KONTROL EDİN

Kısa vadede stres, sinir sisteminizde artan aktiviteye ve adrenalin gibi hormonların salınmasına yol açarak vücudunuzu harekete geçmeye hazırladığı için faydalıdır. Ancak uzun vadede devam edilirse, zararlı bir etkisi olabilir ve daha kısa telomerlerle ilişkilidir.

KAN ŞEKERİNİZİ YÜKSELTMEYİN

Yüksek kan şekeri, kan damarlarına ve sinirlere zarar verebilir ve uzun vadede diyabet ve diğer kronik hastalıkların riskini artırır. Bu nedenle şekerli yiyecek ve içecekleri ve rafine karbonhidratları azaltarak bu riski azaltabilirsiniz.

AZ SIKLIKTA YEMEK YEMEK GEREKİYOR

Yapılan bazı çalışmalar, daha az sıklıkta yemek yemenin, yemek yediğiniz süreyi kısaltarak yiyecek alımınızı kısıtlamak gibi, yaşlanmanın etkileriyle mücadeleye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

TAKVİYELERİ İHMAL ETMEYİN

Omega-3 yağ asitleri ve D vitamini alımı da çok önemli. Çünkü bu vitaminlerde düşük seviyeler daha kısa ömürle bağlantılı.

YETERİ KADAR UYUYUN

Uyku yoksunluğu da hastalık riskini artırır. Bu yüzden günde yedi ila dokuz saat kaliteli uyku almak önem taşıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!