DOLAR
13.79 0.54
EURO
15.59 0.33
ALTIN
789.03 0.33
BIST
1,926.95 0.87

Molnupiravir ilacı nedir, ücretsiz mi? Molnupiravir hangi ülkenin ilacı, yan etkisi var mı?

Sağlık Bakanı Koca, salgın tedavilerinde kullanılan yöntemleri yeniden değerlendirildiğini söyleyerek "Molnupiravir ilacının tedavi rehberine eklenmesine karar verilmiştir." ifadelerini kullandı. Hal böyle olunca vatandaşlar Molnupiravir ilacı nedir? Molnupiravir nasıl kullanılır? Molnupiravir hangi ülkenin? Molnupiravir ücretsiz mi? Sorularına yanıt aradı..

Sağlık 25.11.2021, 12:39
Molnupiravir ilacı nedir, ücretsiz mi? Molnupiravir hangi ülkenin ilacı, yan etkisi var mı?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: 'Bilim kurulumuz daha önceki toplantılarında 'Molnupiravir' etken maddeli ilacın kullanıma alınabileceğini değerlendirmişti. İlaca erişim için gerekli girişimler yapılmıştır. Ülkemizde ilacın üretilmesi için gerekli tedbirler alınmıştır. Molnupiravir ilacının tedavi rehberine eklenmesine karar verilmiştir. Uygun olan hasta grupları için ilacın tedariki sağlanır sağlanmaz kullanıma alınmasına karar verilmiştir. Favipiravir ve Molnupiravir'in kullanımı ile ilgili yeni düzenleme tedavi rehberine eklenecektir.' ifadelerini kullanmıştı. Vatandaşlar bu ilacın ismini duyunca araştırmaya başladılar. Peki, Molnupiravir ilacı nedir? Molnupiravir nasıl kullanılır? Molnupiravir hangi ülkenin? Molnupiravir ücretsiz mi? Detaylar haberimizde...

MOLNUPİRAVİR NEDİR?

Lagevrio markası bünyesinde satışa sunulan Molnupiravir , belirli RNA virüslerinin replikasyonunu engelleyen bir antiviral ilaç olarak bilinir ve SARS-CoV-2 ile enfekte olanlarda COVID-19'u tedavi etmek için kullanılır.

MOLNUPİRAVİR KİMİN?

ABD merkezli ilaç şirketi olan MSD ve Ridgeback Bioterapötiks tarafından üretilen Molnupiravir, koronavirüs tedavisinde kullanılan ilk özel oral antiviral ilaçtır. Hap, virüsün kendi kopyalarını oluşturmak için kullandığı bir enzimi hedef alarak genetik kodunu zedeleyerek virüsün yayılımını engelliyor. İlacının vücuttaki virüs seviyelerini düşük tutacağı ve hastalığın şiddetini azaltacağı öngörülüyor.

MOLNUPİRAVİR ÜCRETSİZ Mİ?

Sağlık Bakan Fahrettin Koca yaptığı açıklamada, Molnupiravir ilacının ücretsiz olacağını ifade etti.

MOLNUPİRAVİR YAN ETKİLERİ VAR MI?

Bu konuda çeşiteli söylentiler olsa da,  Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, ilaca ilişkin, "Bu ilaçla ilgili çalışmalar, 2021’in ilkbaharından beri devam ediyor. Henüz daha Faz-3 çalışması da bitirilmedi. Bu ilacın henüz kesin etkili olduğunu bilmiyoruz. Elde edilen ilk verilere göre; hastaneye yatışları yüzde 50 oranında önlediği rapor edildi. Henüz daha Türkiye’de ruhsat almamış ve etkinliği çok açık gösterilmemiş bir ilaç için şimdiden, ‘Biz bunu üreteceğiz, herkese ücretsiz dağıtacağız’ demek, biraz erken" ifadelerini kullandı.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!