DOLAR
13.84 1.26
EURO
15.68 1.07
ALTIN
787.50 1.41
BIST
1,910.57 1.62

Mitomani nedir? Mitomani belirtileri nelerdir, tedavisi nedir?

Mitomani kelimesi son zamanlarda oldukça sık duyduğumuz bir kelime. Mitomani yalan söyleme hastalığı olarak biliniyor. Peki Mitomani belirtileri nelerdir, kimlerde ortaya çıkıyor? Mitomani hastalığının tedavisi nedir?

Sağlık 23.11.2021, 15:43 23.11.2021, 16:25
Mitomani nedir? Mitomani belirtileri nelerdir, tedavisi nedir?

Mitomani hastalığı, kişilerin kendilerini önemli hissetmesi ve toplumda sahici bir yer edinmek amacıyla dikkatleri üzerlerine çekmek için söyledikleri yalanlarla başlar. Kişide yalan söylemek alışkanlık haline geldiğinde kontrolden çıkarak  yalan söyleme hastalığı vuku bulur. 

MİTOMANİ NEDİR?

Mitomani halk arasında yalan söyleme hastılığı olarak bilinir. Bu hastalıktan muzdarip kişilere 'mitoman' adı verilir. Mitomanlar toplumda odak noktası haline gelmek için ve insanların dikkatlerini üzerlerinde bulundurmak için yalan söylemeye başlar. Bir süre sonra bunu alışkanlık haleine getirenler kontrolü kaybederler. Öyle ki artık söyledikleri yalana kendileri de inanır durumda olurlar. Mitomaniler genelde bu yaptıklarını hastalık derecesinde görmediklerinden tedaviye ihtiyaç duymazlar. O nedenle yakınları tarafından tedaviye ikna edilmeleri gerekir.

MİTOMANİ HASTASININ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Mitomanya hastaları yalan söylediklerinin farkında olmazlar. Düşünce tarzları 'büyüsel' olduğundan hayal gücüyle ürettikleri düşüncelerin gerçekliğine inanırlar. Çocuklarda normal karşılanan bu durum yetişkinler için patolojiktir. Normal bir insanın utanç ve üzüntü duyacağı yalanlar mitomanlar için geçerli değildir. Çoğu zaman yalan söylemelerinin bir amacı olmayabilir.

MİTOMANLAR YALAN MAKİNESİNE YAKALANMAYABİLİR

Mitomanlar, kendilerini olduğu gibi kabul edemeyen, kendine güvensiz kişilerdir. Yalanlarını geçmişte yaşadıkları anılar gibi anlatırlar.Zamanla aile ilişkileri bozulan mitomani hastaları sosyal yalnızlaşma yaşarlar. Bu kendilerini keşfedilmemeiş bir yetenek olarak görmelerine neden olur. Bazen yalan makinesine yakalanmayabilirler. Çünkü diğer insanların yalan makinesinde verdiği tepkileri vermezler. 

MİTOMANİ NASIL GELİŞİR?

Kişilik Bozuklukları
Çocukukta cinsel istismara uğramak
Madde Bağımlılığı
Takıntı Bozuklukları

MİTOMANİ TEDAVİSİ 

Psikolojik hastalıklarda tedavi, tedavi görecek kişinin hastalığını kabul etmesiyle başlar ve en iyi sonucu verir. Kişi tedaviye zorlandığında istenilen sonuca ulaşılmaz bu nedenle terapideki kişinin işbirliği ile yardıma ihtiyaç olduğunu kabul etmesi ve kendini değiştirmek için çaba sarfetmesi gerekir. Mitomani hastalığının ciddi sonuçlarını en aza indirmeye yardımcı olan 3 tür yötem kullanılabilir;
1-Bilişsel Tedavi: Bu tedavide amaç kişinin düşük öz saygısının ve kendisine olan güvensizliğinin kökenini bulmaktır.

2-İletişim:Mitomani tedavisi orta,uzun vadeli bir iştir. Hastanın terapistine güvenmesi elzemdir. Tedavi boyunca hastaya  hem psikiyatrist hem de yakın aile üyeleri sabır,şefkat ve azim göstermelidir.

3-İlaç Tedavisi

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!