banner2

Kullanmadan önce mutlaka test edin! Kozmetik ürünlerindeki bu maddeler alerjiye yol açıyor!

Kullandığınız kozmetik ürünleri cildinizde kızarıklık veya kaşıntıya yol açtı mı? Böyle bir durumda, kullanılan ürünün içerisinde bulunan bir maddeye alerjinizin olduğunu düşünebilirsiniz. Aslında tüm ürünler alerjen potansiyeli olan içeriklere sahip. Ancak bazı içerikler ciltte daha büyük hasarlar oluşmasına yol açıyor.

Sağlık 29.10.2022, 20:51
Abone ol
Kullanmadan önce mutlaka test edin! Kozmetik ürünlerindeki bu maddeler alerjiye yol açıyor!

Bazı kozmetik ürünleri neden alerji yapar? Kozmetik ürünlerinde alerjiye yol açan hangi kimyasallar var? İşte cevaplar...

Kozmetik ürünleri özellikle kadınların günlük hayatta en çok kullandığı malzemeler. Ancak bu ürünler zaman zaman alerjiye yol açabiliyor. Özellikle makyaj malzemelerinde bulunan kimyasallar kızarıklık ve kaşıntıya sebep oluyor. 

SÜLFAT

Şampuanlarda, temizleyicilerde, sabunlarda, deterjanlarda bulunan Sülfat, hassas cilde sahip olanlar ya da atopiye eğilimli ciltler için hassasiyet oluşturma potansiyeline sahip içeriklerden. Deterjanların, şampuanların, temizleyicilerin köpürmesini sağlayan bu madde, kızarıklık, ciltte ve saçta kuruluk gibi semptomlar oluşmasına neden olabilir.

KORUYUCULAR

Ürünlerin raf ömrünün daha uzun olmasını sağlayan ve hemen hemen kullandığımız her üründe, tükettiğimiz çoğu gıdada bulunan koruyucular da hassasiyete neden olabiliyor. 

PARFÜM/KOKU

Parfüm veya oda kokuları, cildinde hassasiyet olanlarda kaşıntı, şişlik, kızarıklık gibi semptomlar oluşturabiliyor. Eğer hassasiyetiniz olduğunu düşünüyorsanız, üzerinde “kokusuz” ibaresi bulunan ürünler daha iyi bir seçenek olabilir. 

BENZOİL PEROKSİT

Anti-bakteriyel özelliğe sahip Benzoil Peroksit de, cildinde hassasiyet olan kişilerde hassasiyet belirtilerinin artmasına neden olabiliyor. Aynı zamanda bu madde C vitamini içeren başka ürünlerle beraber kullanıldığında da C vitaminin etkisinin azalmasına neden olabiliyor.

ALKOL

Alkol içeren bazı ürünler de cildin kuruması, tahriş olması gibi alerjik reaksiyonlar göstermesine neden olabiliyor. Alkol, ciltteki yağın ve kirin derinlemesine temizlenmesini sağlasa da cilt tipini göz önünde bulundurmak gerekiyor. 

BİTKİSEL ÜRÜNLER

Bir ürünün ya da içeriğin doğal olması, hassas ciltlerde reaksiyona neden olmayacağı anlamına gelmiyor. Özellikle evde yapılan ve doğal yağlar içeren karışımları cilde, saç derisine uygulamak alerjik reaksiyonlara davetiye çıkartabilir. 

ASİTLER

Cilt bakımında kullanılan Salisilik asidin yanlış kullanımı da hassas ciltlerde farklı reaksiyonlara neden olabiliyor. 

Kozmetik ürünlerin ciltte hassasiyet oluşturmasını önlemek için bir ürünü kullanmadan önce mutlaka test edilmesi gerekiyor. Makyaj, saç bakım ürünü ya da saç boyası gibi kozmetik ürünleri mutlaka test yaptıktan sonra uygulanmalı. Bunun için az miktarda ürünü kulağınızın arkasına ya da bileğinizin iç kısmına uygulayın. 24 saat içerisinde cildinizde herhangi bir kızarıklık ve kaşıntı, şişlik gibi bir reaksiyon gözlemlemezseniz problem yok demektir. Ayrıca cilt sağlığı için güneş koruyucu krem kullanımı şart. Ancak özellikle asit içerikli bazı ürünlerle yüksek faktörlü güneş koruyucu kullanımı oldukça önemli. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!