DOLAR
13.69 1.51
EURO
15.55 2.21
ALTIN
785.90 1.49
BIST
2,004.55 1.19

Kozmetik ürünler sağlığa zararlı mı? Kozmetik ürün seçerken nelere dikkat edilmeli?

Kozmetik ürünler her kadının en sevdikleri arasında yer alıyor. Peki ama kozmetik ürün seçerken nelere dikkat edilmeli? Kozmetik ürünler zararlı mı? İşte kozmetik ürünler hakkında merak edilenler...

Sağlık 15.11.2021, 17:35 15.11.2021, 18:05
Kozmetik ürünler sağlığa zararlı mı? Kozmetik ürün seçerken nelere dikkat edilmeli?

Kozmetik; kendinizi daha güzel ya da daha çekici hale getirebilmeniz için kullanılan tüm ürünlerin genel adıdır. Kozmetik ürünlerde birçok alt kategori mevcuttur. Bunlara verebileceğimiz örnekler; makyaj ürünleri , cilt bakım ürünleri, saç ürünleri, güneşten korunma ürünleri, parfümlerdir. Bunun yanında makyaj ürünleri de kendi içerisinde ayrılır; rujlar, allıklar, maskaralar, bronzerlar, pudralar, fondötenler gibi ürünler vardır.

Kozmetik Ürünleri Nelerdir?

Kozmetik ürünler kendi içlerinde de kategorilere ayrılmaktadır. Yüz makyajı için kullanılan ürünler; pudra, kapatıcı, fondöten ve cilt tipine göre makyaj altı bazları, göz makyajı için kullanılan ürünler; eyeliner, maskara, far, göz kalemi, takma kirpikler, kaş kalemleri ve farları, dudak makyajı için kullanılan ürünler, ruj, dudak kalemi, dudak parlatıcıları, tırnak makyajı için kullanılan ürünler; oje, oje cilası, oje kurutucu, aseton, pamuk, tırnak bakım ürünleri, yanak makyajı için kullanılan ürünler; allık, bronzerdır. Makyaj ürünlerini sürerken kullanılan aparatlar ise; makyaj fırçaları, makyaj çantası, ayna, makyaj aplikatörleri, gibi ürünlerdir. Tüm bu ürünleri ayrı ayrı ya da bir set halinde satın almanız mümkündür.

Cilt bakım ürünleri arasında ise aynı makyaj ürünlerinde olduğu gibi bir kategorileşme söz konusudur. Yüz makyajı için; nemlendiriciler, gece kremleri, gündüz kremleri, kırışıklık gideren kremler, tonikler, temizleyiciler, maskeler, akne önleyiciler, makyaj arındırıcılar, ölü hücre temizleyiciler, cilt tonu dengeleyiciler, koyu leke gidericiler kullanılır. Göz ve dudak bakımı için; nemlendiriciler, çeşitli kremler, vücut bakımı için; tonikler, vücut temizleyiciler, vücut parfümleri, selülit gidericiler, jeller, nemlendirici eldivenler gibi ürünler kullanılır. El ve tırnak bakımı için; ojeler, tırnak güçlendiriciler, tırnak nemlendiriciler, tırnak beyazlatıcılar, aseton, pamuk gibi ürünler kullanılır. Erkek bakım ürünleri, parfümler ve güneşten korunmak için üretilenler kozmetik ürünler arasında yerini almıştır.

Kozmetik Ürünlerin Zararı Var mı?

Kozmetik sektörü oldukça geniştir. Bu sektörde işini layığıyla yapan olsa da ne yazık ki ürünleri insan sağlığını düşünmeden üreten firmalar da vardır. Ucuz ve kalitesiz olan ürünlerin kullanımı cildinizde oldukça derin hasarlar bırakabilmektedir. Bu ürünlerin kullanımı sonucu; egzamalar, cilt lekeleri, cilt kararmaları, batma, sızlama, kaşınma, sivilce, siyah nokta, cilt hassasiyeti gibi olumsuz etkilere maruz kalabilirsiniz. Tüm bunlardan dolayı kozmetik ürün kullanımında bilindik markaları ve kalitesine güvenilen, içeriği temiz olan ürünleri kullanmaya özen göstermelisiniz. Kaliteli ve güvenilir markaları kullandığınız da yaşadığınız herhangi bir sorunda mutlaka muhattabınız olacaktır. Bilinmedik yerlerden alınan kozmetik ürünler, cilde zarar verdiği taktirde ne yazık ki yardım edebilecek bir marka çalışanı da bulmak zor olacaktır.

Kozmetik Ürünler Cilt Tipine Göre mi Seçilir?

Kozmetik ürün kullanımında mutlaka cilt tipinizi iyi bilmeniz gerekir. Örneğin kuru ciltliyseniz, alkol içermeyen ürünleri kullanmalısınız. Yağlı bir cildiniz var ise, sivilce üretmeye meyilli olan ürünlerden uzak durmalısınız. Hassas bir cildiniz varsa bu cilt tipine göre ürünleri seçmelisiniz. Yanlış ürün kullandığınız zaman genelde cildinizde; yanma, kaşıntı, tahriş, karıncalanma, batma gibi hisler meydana gelecektir. Bir ürün cildinize bu şekilde olumsuz bir etki verdiyse, ürün değişimi yapmakta fayda vardır. Genelde kozmetik ürünlerde kaliteli, güvenilir ve bilindik markalardan alınan ürünler, bu tip olumsuz etkilere sebep olmaz. Kalitesiz ve bilinmedik yerlerden alınan ürünler ise bu tip yan etkilere sebebiyet verebilir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!