Kaliteli uyku hayal değil! Bunları yapıp deliksiz uyuyun, sabahları dinç uyanın!

Günün yorgunluğunu attığımız ve yeni güne hazırlandığımız yer yatak odalarımız. Kaliteli gece uykuları ise zinde uyanmanın ilk şartı. Peki bu odalar uyku için nasıl düzenlenmeli?

Sağlık 19.06.2022, 15:57 19.06.2022, 16:44
Abone ol
Kaliteli uyku hayal değil! Bunları yapıp deliksiz uyuyun, sabahları dinç uyanın!

Deliksiz uyku için neler yapılmalı? Kaliteli uyku için yapılması gerekenler neler? Yatak odaları nasıl düzenlenmeli? Yatak odasının sıcaklığı ile uyku kalitesi arasında bir ilişki var mı? İşte merak edilen bu soruların cevapları...

Gün içinde enerjik olmak istiyorsanız uyku düzeninize dikkat etmeniz gerekiyor. Kaliteli bir gece uykusu, keyifli bir gündelik hayatın olmazsa olmazı. 

Ancak günlük hayatın stresinden, mevsim geçişlerine kadar pek çok etmen uyku kaliteniz üzerinde belirleyici olabilir. Kısa vadeli uykusuzluk, gündelik hayatın işleyişi açısından daha kolay üstesinden gelinebilir bir durumken, iyi şekilde dinlenemediğiniz günlerin sayısı arttığında bazı sağlık sorunları yaşamanız olası...

YATAĞINIZIN FİZİKSEL DURUMU NASIL?

Kaliteli bir uyku için yatak odanızın size nasıl bir ortam sunduğu da göz önünde bulundurmanız gereken meselelerin başında geliyor. Öncelikle yatağınızın yapısına daha yakından bakın. Yatağınız yayları eskimiş ve uzandığınızda içine gömüldüğünüz bir hal aldıysa değişiklik yapmanın zamanı gelmiş demektir. 

NEVRESİM PAMUK, YORGAN MEVSİME UYGUN OLMALI

Nevresim tercihlerinizde sentetik ürünlerden kaçınmak ve pamuk yoğunluğu fazla olan kumaşlara yönelmek rahat bir gece geçirmenize kesinlikle yardımcı olacak. Bu sayede kışın ısınmanıza yardımcı olan, yazın ise sizi yakmayan bir yatak elde edeceksiniz. Yorgan seçiminizde de hem mevsimsel koşulları hem de kişisel ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmalısınız.

İDEAL SICAKLIK 18-21 DERECE 

Uykusuzluk sorunlarının hatırı sayılır bir kısmı ya odanın aşırı sıcak olmasından ve kişinin terlemesinden ya da yorganın altında bile uykuya dalacak kadar ısınamamasından kaynaklanır. Bu konuda kişisel tercihler oldukça belirleyici olsa da uzmanlara göre uyku için ideal sıcaklık 18-21 derece arasında değişiyor.

YATAK ODANIZI SADELEŞTİRİN

Yatak odanızda çok fazla eşya bulunması hem kalabalık bir atmosfer yaratır hem de bu eşyaların çeşitli düşünceleri çağırmasına ve uykuya dalmaya çalıştığınız esnada zihninizin bu düşüncelerle dolmasına sebep olur. Bu nedenle, yatak odanızda olabildiğince sade bir dekorasyonu benimseyin. 

HAVALANDIRMA ÇOK ÖNEMLİ

Odanız iyi havalandırılmış olmalı ve bol miktarda oksijen barındırmalı. Yaz mevsiminde evin diğer odaları gibi yatak odasını havalandırmak daha sık aklımıza gelen ve ihmal etmediğimiz bir alışkanlık iken, kış aylarında soğuk havaların etkisiyle bu rutini yitirmemiz olası hale gelebiliyor. Ancak soğuk havalarda dahi kısa süreliğine de olsa camınızı açmanız, yatak odanızdaki havanın değişmesine ve sağlıklı bir uyku için ihtiyacınız olan oksijenin odaya girmesine yardımcı olacak.

KALIN VE KOYU RENKTE PERDELER

Sokak lambalarından yoldan geçen arabalara ya da komşularınızın evlerinden gelen ışığa kadar pek çok etmen, gece yatak odanızın aydınlanmasına sebep olabilir. Ancak dinç kalmanıza yardımcı olan, vücut direncinizi artıran melatonin hormonu ancak karanlık ortamda uykuya daldığınız esnada vücudunuzda salgılanır. Bu nedenle dışarıdan gelen ışıkların önüne geçmek için yatak odanızda koyu renkli ve kalın perdeleri tercih edebilirsiniz.

YATAK ODASINA TEKNOLOJİ GİREMEZ

Televizyon karşısında uyuklamak, hafta içi yorgun bir iş gününün ardından size iyi gelen aktivitelerden biri gibi görünebilir. Ancak bunu bir alışkanlık haline getirmek ve bir şeyler izleyerek uykuya geçmek, televizyon ve bilgisayar ekranının yaydığı beyaz ışık sebebiyle uyku kaliteniz açısından son derece zararlıdır. Bu nedenle, yatağınızı ve yatak odanızı sadece uyumak için gittiğiniz bir yer olarak kodlamalı ve izlemek istediğiniz ne varsa bunu uyuma aşamasına geçmeden önce başka bir ortamda gerçekleştirmelisiniz. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!