banner2

Her gün sadece 10 dakikanızı ayırın! İşte hafıza güçlendirmenin kısa ve en etkili yolu

Güçlü bir hafıza için 10 dakika ayırmanızın yeterli olacağını biliyor muydunuz? Yapılan araştırmalar sadece 10 dakikalık bir egzersizin bilişsel yetenekleri geliştirdiğini ortaya koyuyor. Yürüyüş ve yoga bile bu konuda hayli etkili.

Sağlık 09.03.2023, 09:44 09.03.2023, 11:31
Abone ol
Her gün sadece 10 dakikanızı ayırın! İşte hafıza güçlendirmenin kısa ve en etkili yolu

Yaşlandıkça, güçlü bir hafızaya sahip olmak sağlığımız ve mutluluğumuz için hayati önem taşır. Ancak hafıza gerilemesi, 
orta yaş ve sonrasında son derece yaygın.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin verilerine göre, orta yaşlı dokuz kişiden biri bilişsel gerileme veya hafıza kaybı yaşadığını bildiriyor. Bunu bildiren kişilerin yarısından fazlası, yemek pişirmek, temizlik yapmak ve ilaç almak gibi günlük işleri yapmakta zorlandıklarını söylüyor. 

10 DAKİKA EGZERSİZ HAFIZAYI GÜÇLENDİRİYOR

Neyse ki, hafızayı güçlendirmenin basit bir yolu var ve bunu yapmak günde sadece 10 dakika alıyor. 2018 yılında yapılan bir çalışma, günde sadece 10 dakikalık egzersiz yapmanın bilişsel yeteneğinizi artırabileceğini gösteriyor. Araştırmacılar, 36 sağlıklı insanda bu faydayı ölçmek için fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme kullandı.

Sadece 10 dakika egzersiz yapmanın beyin üzerinde olumlu bir etkisi olabileceği bulundu. Bu kısa aktivitenin, ayrıntılı bellek işlemeyi hızla geliştirdiği ve hipokampus ile çevresindeki beyin bölgelerinde artan aktiviteye yol açtığı görüldü. Ayrıca egzersizin ardından, detaylı hafıza işlemeyi desteklediği bilinen hipokampus ve kortikal alanlar arasındaki iletişimin arttığı da gözlemlendi.

YÜRÜYÜŞ VE YOGA BİLE ETKİLİ

Araştırma ekibi, yürüyüş ve yoga gibi kısa süreli stressiz, hafif egzersizlerin bile hafıza üzerinde önemli etkileri olabileceğini söylüyor. Bununla birlikte, çalışmaya göre yüksek yoğunluklu egzersizin bazı bilişsel faydaları baltalıyor gibi göründüğü ortaya çıktı. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!