banner2

Hem nemlendiriyor hem tedavi ediyor! Günlük hayatta sık kullanılan vazelin, hayvanların patilerini bile koruyor!

Hem kendi başına hem de diğer cilt bakım ürünlerinde içerik olarak kullanılan bir kozmetik ürünü olan vazelin, bazı cilt rahatsızlıklarını önlemede de kullanılabiliyor. Yaraları iyileştirme gücü olan bu kremsi ürün, evcil hayvanların da ayaklarını koruyor.

Sağlık 29.10.2022, 17:16
Abone ol
Hem nemlendiriyor hem tedavi ediyor! Günlük hayatta sık kullanılan vazelin, hayvanların patilerini bile koruyor!

Vazelin nedir? Vazelin ne işe yarar? Vazelin nerelerd kullanılabilir? Vazelin hayvanlarda da kullanılır mı? İşte cevaplar...

Petrolden geriye kalan artıklardan elde edilen doğal bir öz olan vazelin, günlük hayatta en sık kullanılan cilt ürünlerinden bir tanesi. Önemli bir nemlendirici olan bu madde, cildin iyileşme sürecine de katkıda bulunur.

YARALARI İYİLEŞTİRİYOR

Yaklaşık 150 yıl önce piyasaya sürülen vazelin dermatologların favori ürünlerinden biri. Ciltteki nemi hapsederek yaraların hızla iyileşmesini sağlayan bu ürün kızarıklığı ve enfeksiyon olasılığını azaltıyor.

EGZAMA OLASILIĞINI AZALTIYOR

Vazelin, cildin kurumasına yol açan egzama ve sedef hastalığı gibi bazı cilt rahatsızlıklarını da engeleyebiliyor. Cildin kırılma ve yarada bakteri birikmesi olasılığını azaltıyor, bu da enfeksiyon ve kaşıntı olasılığını düşürüyor.

YENİDOĞANLARDA KAŞINTIYI GEÇİRİYOR

Vazelin yenidoğanlarda kaşıntılı cildi de rahatlatıyor. Uzmanlara göre doğumdan 3 hafta sonra bebeğinizin cildine bu ürünü uygulamaya başlayabilirsiniz.

AYAKKABI TAHRİŞLERİNİ ÖNLÜYOR

Vazelin, sürtünmeden kaynaklanan kabarcıkları önlemenin bir yolu olarak kullanılabiliyor. Örneğin, yürümeye başlamadan önce, genellikle birbirine sürtündükleri ayaklarınızın arasına veya ayakkabılarla ovalanan ayak bileklerine vazelin uygulayın. Kabarcık oluşmuşsa, petrol jölesi onu hızlı bir şekilde iyileştirmeye yardımcı olabilir.

BİTLERİ ÖLDÜRÜYOR

Araştırmalar, vazelinin olgun bitleri öldürebildiğini, ancak yumurtaların yumurtadan çıkmasını engelleyemediğini gösteriyor. 

HEMOROİD SEMPTOMLARINI HAFİFLETİYOR

Vazelin iltihabı hafifletip hemoroidlerin neden olduğu kaşıntı ve ağrıyı da giderebiliyor. Bölgedeki hassas cildi korumak için hemoroid bölgesine kalın bir tabaka uygulamanız yeterli.

BEBEK BEZİ TAHRİŞİNİ GİDERİYOR

Vazelin, cildi çocuk bezi ve bebek idrarı gibi dış madde ve malzemelerle temastan koruyor. Bebekte var olan kızarıklıkları da iyileştiriyor.

GÖZ ÇEVRESİNİ NEMLENDİRİR

Göz çevresindeki cilt ince ve hassastır, bu da kolayca tahriş olabileceği anlamına gelir. Vazelin bu nedenle göz kapaklarını nemlendirebilir ve kuru cildi önleyebilir. 

TIRNAKLARI GÜÇLENDİRİYOR

Tırnaklarınızı nemlendirmek ve kırılmayı önlemek için pahalı kremlere ihtiyacınız yok. Vazelin istisnasız elinizin tüm kısımlarını etkili bir şekilde nemlendirebilir. Tırnaklarınız kırılgansa, yumuşak tutmak için vazelin kullanın.

EVCİL HAYVANLARIN AYAKLARINA DA SÜREBİLİRSİNİZ

Yürüyüşe çıkmadan önce evcil hayvanınızın ayaklarına biraz Vazelin sürün. Vazelin onları soğuktan ve kaldırımlardaki tuzdan koruyacaktır. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!