banner2

Duygusal yönden zeki misiniz? İşte sizi diğer insanlardan ayıran 7 özellik

Her insanın duyguları anlayış ve yaşayış biçimi farklı farklı. Çevrenizdeki insanların kimi ne hissettiğinin derinlemesine farkına varırken kimi ise bunun tam tersi olabilir. Bir insanın yaptığı 7 temel davranış şekli ise, duygusal zekasının yüksek olduğunu gösteriyor. Peki bunlar ne?

Sağlık 29.01.2023, 10:20 29.01.2023, 11:10
Abone ol
Duygusal yönden zeki misiniz? İşte sizi diğer insanlardan ayıran 7 özellik

Duygularına son derece uyum sağlayan, hislerini uygun şekilde ifade edebilen, empati kurabilen ve başkalarının nasıl hissettiğini anlayan kişiler genellikle duygusal açıdan oldukça zeki bir insandır. 

Duygusal olarak zeki insanlar ise, kendi duygularını yönetme ve başkalarının duygularını anlama becerilerine sahip olur. Bu kişiler günlük hayatlarında 7 temel davranış biçimini benimsiyor. 

NE HİSSETTİKLERİNİN FARKINDADIRLAR

Kişisel farkındalık, ruh hallerini ve duyguları tanıma yeteneğini içeriyor. Öz farkındalığın bir kısmı, duygularınızın ve ruh halinizin diğer insanları nasıl etkilediğinin farkında olmayı da kapsar. Kişinin kendi duygusal durumlarını izleme yeteneği, duygusal zeka için bir ön koşul olarak görülebilir

BAŞKALARININ NE HİSSETTİĞİNİ ANLARLAR

Bu, diğer insanların duygularını anlama yeteneğini ifade ediyor. İş veya okul gibi hayatın birçok alanında diğer insanlarla etkileşim kurmak için onların ne hissettiklerini anlayabilmeniz gerekir. Bir meslektaşınız üzgün veya hüsrana uğramışsa, ne hissettiğini anlamak size nasıl yanıt vereceğiniz konusunda çok daha iyi bir fikir verebilir.

DUYGULARINI YÖNETEBİLİRLER

Duygularınızı anlamak harikadır, ancak bu bilgiyi kullanamıyorsanız pek işe yaramaz. Duygusal olarak zeki insanlar, duygularına göre hareket etmeden önce düşünürler. Nasıl hissettiklerini farkettikten sonra duygularının eylemlerini yönetmesine izin vermez. 

HER ZAMAN MOTİVE OLABİLİRLER

Duygusal olarak zeki insanlar her zaman motive olur. Bu, hedeflerine ulaşmak için motive oldukları ve uzun vadeli başarıya ulaşmak için davranışlarını ve duygularını yönetebildikleri anlamına gelir. Hayatlarında bir değişiklik yapma konusunda gergin olabilirler, ancak bu korkuyu yönetmenin önemli olduğunu bilirler. Bir adım atıp değişiklik yaparak hayatlarını daha iyi hale getirebileceklerini ve hedeflerine ulaşmaya bir adım daha yaklaşabileceklerini bilirler.

SOSYAL BECERİLERİ GÜÇLÜDÜR

İnsanlarla etkili bir şekilde nasıl başa çıkacaklarını bilirler. Sağlıklı sosyal ilişkileri sürdürmek ve çevrelerindekilerin başarılı olmasına yardımcı olmak için özveride bulunabilirler. 

DUYGULARINI BAŞKALARIYLA PAYLAŞMAYI SEVERLER

Duygusal olarak zeki insanlar sadece duyguları anlamakla kalmaz, aynı zamanda onları uygun şekilde nasıl ifade edeceklerini de bilir. Örneğin, işte özellikle berbat bir gün geçirdiniz. Eve gelip eşinizle kavga etmeyi veya patronunuza kötü bir e-posta göndermeyi yapabilme ihtimaliniz varken daha uygun bir duygusal tepki göstermek sizin duygusal yönden zeki bir insan olduğunuzu gösterir. 

DUYGULARININ NEDENLERİNİ BELİRLEYEBİLİRLER

Hayal kırıklığına uğradığınızı ve bir meslektaşınıza kızdığınızı hayal edin. Duygularınızı değerlendirirken, gerçekten neye üzüldüğünüzü analiz edin. Duygusal olarak zeki insanlar, durumu değerlendirebilir ve duygularının gerçek kaynağını doğru bir şekilde belirleyebilir. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!