banner2

Bu hareketler vücut ağrılarından eser bırakmıyor! Hemen ilaca sarılanlar mutlaka denemeli

Her insan zaman zaman vücut ağrıları yaşıyor. Bu durum eklemlerin kasılması veya hareketsizlikten kaynaklanıyor olabilir. Çare için ise hemen ilaçlara sarılmak yerine bazı esneme hareketleri yapabilirsiniz. İşte sizi baştan aşağı rahatlatacak 8 hareket.

Sağlık 21.03.2023, 10:43 21.03.2023, 16:16
Abone ol
Bu hareketler vücut ağrılarından eser bırakmıyor! Hemen ilaca sarılanlar mutlaka denemeli

Sağlıklı kalmak için her gün doğru beslenen, egzersiz yapan ve yeterince yürüyenler bile zaman zaman çeşitli vücut ağrıları yaşayabiliyor. Çünkü stres ve hareketsiz yaşam tarzı gibi şeyler sağlığımızı her geçen gün daha da kötüleştiriyor.

Uzmanlara göre eklemleri çevreleyen dokular çok fazla oturmaktan kısalabilir, doku hareketliliğini sınırlayabilir ve ağrıya neden olabilir. Vücut ağrılarını hafifletmek için ise bazı hareketler var. 

PELVİK TABAN HAREKETLERİ

Bel ağrısı, birçok kişinin en yaygın sorunlarından biri. Bütün gün oturursanız, sırtınız gerektiği kadar egzersiz yapmıyor demektir. Belinizi ve omurganızı harekete geçiren pelvik tilt egzersizleri yapın. Leğen kemiğinizi suyla dolu bir kase gibi düşünün. Kâseyi öne ve sonra geriye doğru eğerek suyu dökmeye çalışın. Sırtınızın alt kısmı ileri harekette kıvrılmalı ve geri fazda düzleşmelidir. Her 30 dakikalık oturuşta bunu yapmak lazım.

KALÇANIZI GEVŞETİN

Bilgisayar başında sabit bir pozisyonda oturmak kalçalarınızı sıkılaştırır. Oturma pozisyonunda, uyluk kemiği ile karın ve gövde arasındaki açıyı kapatmış olursunuz. Yapılması gereken vücudunuzu ters yönde hareket ettirmek. 

OMUZ SERTLİĞİ İÇİN DERİN NEFES EGZERSİZİ

Gün içinde stresliyseniz, sırtınızın üst kısmında, boynunuzda ve omuzlarınızda gerginlik ve katılık yaşama ihtimaliniz yüksektir. Böyle bir durumda diyafram nefesine odaklanın. Yavaş, derin ve daha karından. 

DİK DURARAK BOYUN GERGİNLİĞİNİ AZALTIN

Boyun ağrısının en önemli sebebi, uzun süre masa veya bilgisayar başında oturmak. Ekrana yaklaştıkça baş öne doğru eğilmeye başlıyor. Bu duruş boyundaki kasları zorluyor. Böyle bir sorun yaşamamak için başınızı vücudunuzun merkezine doğru geri çekin ve başınızı omuzlarınızın üzerinde ortalayacak şekilde oturun.

ELLERİNİZİ RAHATLATIN

Uzun süre ara vermeden yazı yazmak el kaslarında gerginliğe ve yorgunluğa neden olabilir. Her 30 dakikada bir el molası verilmesi gerekiyor. Elinizle bir yumruk yapın, tutun ve parmaklarınızı açmak için elinizi açın. Bunu üç kez tekrarlayın.

AYAK YOGASI YAPIN

Ayakta dururken, ayak başparmağını yerden kendi kendine kaldırmaya çalışın. Ardından, baş parmak yerinde kalırken dört küçük parmağı yerden kaldırmaya çalışın. Bu tür hareketlilik, bacak işlev bozukluğuna karşı korunmaya yardımcı olur.

GÖZ YORGUNLUĞU İÇİN UZAKLARA BAKIN

Göz yorgunluğu, ekran karşısında uzun süre kalmaktan kaynaklanır. Baş ağrısı, bulanık görme, kuru göz, boyun ve omuz ağrısı eşlik edebilir. Bilgisayarda uzun saatler çalışıyorsanız 20-20-6 kuralını uygulayın. Her 20 dakikada bir 20 saniye boyunca bakışlarınızı 6 metre ötedeki bir noktaya odaklayın.

BAŞINIZA MASAJ YAPIN

Baş ağrılarının birçok tetikleyicisi olabilir, ancak yaygın neden, uzun saatler boyunca masa veya bilgisayar başında oturmaktan kaynaklanan kas gerginliği ile ilgilidir. Baş ağrılarınız dijital göz yorgunluğuyla ilgiliyse, 20-20-6 kuralını uygulamak yardımcı olacaktır. Sorun başka bir nedenden kaynaklanıyorsa başınıza ellerinizle masaj yapmak da işe yarayabilir. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!