banner2

Bu belirtileri yaşıyorsanız Ketojenik diyeti hemen bırakın!

Son yılların en meşhur diyetleri arasında yer alan ketojenik diyet sağlık için bazı riskleri beraberinde getiriyor. Uzun süre devam etmesi riskli görülen keto diyeti mide bulantısı, baş ağrısı ve ishal gibi durumlara yol açabiliyor. Uzmanlara göre bu tarz bir beslenme şeklini hemen terk etmeniz için bazı uyarı işaretleri var.

Sağlık 27.05.2023, 19:34
Abone ol
Bu belirtileri yaşıyorsanız Ketojenik diyeti hemen bırakın!

Ketojenik diyet, hızlı kilo kaybına yol açtığı için son yıllarda çok popüler hale geldi.  2020'de yapılan bir ankette, katılımcıların yüzde 8'i geçen yıl düşük karbonhidratlı bir diyet olan ketoyu denediklerini söyledi.

Ketojenik diyetteki başarı, metabolizmanızı belirli miktarlarda makro besinleri tüketecek şekilde ayarlamaya bağlı. Kalorilerinizi yüzde 75 yağ, yüzde 20 protein ve sadece yüzde 5 karbonhidrattan almak, vücudu ketoz adı verilen metabolik bir duruma girmeye zorlar. Bu yapıldığında, vücut enerji için yakıt olarak yağ yakar.

Birçok sağlık uzmanı, keto diyetinin kilo kontrolü için uzun vadeli sağlıklı bir çözüm olmadığı konusunda uyarıyor. Bu diyeti bırakmanız gerektiğine dair bazı uyarı işaretleri bile var. 

KETO GRİBİ 

Birçok kişi, keto diyetine başladıktan kısa bir süre sonra mide bulantısı ve kusma yaşadığını söyler. Vücudunuz ketoz durumuna girdiğinde semptomları en aza indirmek için bol su içmeniz ve elektrolitleri artırmanız gerekir. 

KETO YORGUNLUĞU

Karbonhidratlar vücudun tercih ettiği enerji kaynağıdır. Bu yüzden onları beslenmeden çıkarmak ciddi bir yorgunluğa yol açabilir. Vücut enerji için yağ yakmaya geçtiğinde keto yorgunluğu genellikle azalır, ancak bazı insanlar bu yorgunluk aşamasını aşamaz.

BAŞ AĞRISI

Vücut ketozise girdiğinde, sıvıları daha hızlı ortadan kaldırma eğiliminde olur. Daha az karbonhidrat tüketmekten kaynaklanan azalan insülin seviyeleri elektrolit seviyenizi etkileyebilir. Sonuç olarak, baş ağrısına neden olan susuzluk yaşayabilirsiniz.

İSHAL

Yağ alımınızı artırmak sindirim sisteminizi etkileyebilir. Vücudunuz büyük miktarlarda yağı metabolize etmeye alışkın değilse, onu dışarı atabilir. Bu sizi sürekli ishal sebebiyle banyoya götürecektir. 

KABIZLIK

Katı karbonhidrat kısıtlaması, keto diyet başarısının anahtarıdır. Ancak bu, çok önemli bir karbonhidrat türünü kaçıracağınız anlamına gelir: lif. Düşük lifli bir diyette ne kadar uzun süre kalırsanız, sindiriminiz o kadar yavaşlayabilir. Uzun süreli kabızlık, hemoroid veya bağırsak tıkanıklığı gibi komplikasyonlara yol açabilir.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!