Anneler dikkat! Bebeğinizin yere düşen emziğini yıkamayın, ağzınızda emerek temizleyin!

Temiz bir ev sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazı ancak her şeyi dozunda yapmakta fayda var. Zira aşırı titizlik özellikle çocuklarda alerjilere yol açıyor. Yere düşen emziği bile çamaşır suyuyla yıkayan anneler var. Oysa bu emziği ağızda temizlemek en sağlıklısı...

Sağlık 22.06.2022, 12:15
Anneler dikkat! Bebeğinizin yere düşen emziğini yıkamayın, ağzınızda emerek temizleyin!

Emzik nasıl temizlenmeli? Titizlik alerji sebebi mi? Çocuklar hasta olunca endişelenmeli miyiz? Köy hayatı mı şehir hayatı mı daha az mikroplu? İşte cevaplar...

Çocuğunuzun emziği yere düşünce alıp güzelce yıkayanlardan mısınız, içme suyunda kaynatanlardan mı yoksa ağzınızda emerek temizleyip tekrar çocuğa verenlerden mi? Üçüncü seçenek çoğu kadının yüzünde eminiz tiksinti mimiği oluşturdu ancak Amerika'da yapılan bir araştırmada, emziği ağızda temizleyen annelerin bebeklerinde daha düşük alerji seviyesi ölçüldü. 

EMZİK YERE DÜŞÜNCE NE YAPARSINIZ? 

American College of Allergy, Asthma, and Immunology’ nin senelik toplantısında sunulan araştırmada 128 anneye bebeklerinin yere düşen emziklerini sıcak suda strerilize ederek mi, su ve sabunla temizleyerek mi yoksa ağızlarına alıp emerek mi temizledikleri soruldu.

30 kadın emzikleri sterilize ettiklerini, 53’ü su ve sabunla yıkadıklarını ve 9’u da ağızlarına alıp temizlediklerini bildirdi. Bu annelerin bebeklerinin doğumda IgE (alerjiye yatkınlığı gösteren seviye) seviyeleri ilk önce 6 sonra 18 aylıkken ölçüldü.

BEBEĞİNİZİN EMZİĞİNİ AĞZINIZDA TEMİZLEYİN

18 ay sonunda en düşük IgE seviyelerine emzikleri emen annelerin bebeklerinde rastlandı, IgE’deki düşmenin 10 aylıktan itibaren aşikâr olduğu da tespit edildi.

Peki IgE yüksekliği neye sebep oluyor? Astım ve alerjik hastalıklara. Sonuç olarak fazla irdelememek lazım aslında. Temizliğin efendisi olarak görülen çamaşır suları ve adını bile telaffuz edemediğimiz kimyasallar aslında alerji sebebinin ta kendisi. 

AŞIRI TİTİZLİK ALERJİYİ GETİRİYOR 

Farkındaysanız dünyanın bütün ülkelerinde astım, saman nezlesi, egzama gibi hastalıklar artıyor. İlginçtir ama bu hastalıkların aşırı temizlik ve titizlikten kaynaklanabileceği iddiası çok güçlü. 

Bebek çok fazla mikropla karşılaşmıyor ise, bağışıklık sistemi güçlenemiyor ve karşılaştığı toz, tüy, polen, küf gibi maddelere mikropmuş gibi davranıyor, onlara karşı hak etmedikleri aşırı tepkiler gösteriyor ve işte bunun sonucunda da alerjik hastalıklar ortaya çıkıyor.

BEBEĞİ KEDİ VE KÖPEKLE ERKENDEN TANIŞTIRIN 

Doğduğu günden itibaren evinde kedi, köpek gibi hayvan beslenen çocuklarda da alerjik hastalıkların görülme oranı daha az, zira bebek evdeki hayvanlarda bulunan bakterilerle karşılaşıyor.

Erken yaşta kreşe gönderilen çocuklarda da, köy ve çiftliklerde büyüyen çocuklarda da alerjik hastalıkların daha seyrek rastlandığı yine arastırma sonuçlarıyla sabit...

Buna karşılık, büyük şehirlerde doğan ve apartman dairelerinde el-bebek gül-bebek sarılıp sarmalanarak, odası her gün silinip süpürülerek, yatak takımları, çarşafı haftada bir değiştirilerek, sık sık yıkanarak bin bir ihtimamla tertemiz bir ortamda büyütülen çocuklar ise kolayca alerjik hastalıkların pençesine düşüveriyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!