Yandex Metrica

Kılıç, ADF'yi değerlendirdi: Diplomaside güçlü Türkiye

Kılıç, ADF'yi değerlendirdi: Diplomaside güçlü Türkiye

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Kılıç, ABD temaslarında gündeme getirilmesi planlanan konuları ve Antalya Diplomasi Forumu'nu değerlendirdi.

Politika

15.03.2024, 10:53

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Akif Çağatay Kılıç, komisyon olarak ABD'ye gerçekleştirecekleri ziyarete ilişkin, "Birçok konu masada olacak. Türkiye'nin birliğinin, beraberliğinin, güvenliğinin söz konusu olduğu konularda açık ve net şekilde konuşacağız." dedi.

TÜRKİYE'NİN ULUSLARARASI DİPLOMASİDEKİ YERİ ÇOK ÖNEMLİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun ev sahipliğinde düzenlenen Antalya Diplomasi Forumu'na katılan Kılıç, AA'ya yaptığı açıklamada, diplomasi forumunun hayat bulması için büyük emekler ortaya koyan, gece gündüz çalışan başta Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu olmak üzere tüm ekibi tebrik etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, forumun açılışını yapmasının ve herkesle görüşmüş olmasının, Türkiye'nin uluslararası diplomasideki yerinin ne kadar önemli olduğuna dikkat çeken Kılıç, TBMM'deki parlamenter diplomasinin tarafları olarak foruma katıldıklarını aktardı.

ABD ziyaretlerinde birçok konuyu ele alacaklarını belirten Kılıç, şunları kaydetti:

"Onların bize, bizim de onlara anlatacaklarımız olacak. Ziyaretlerde, Türkiye'nin uluslararası tezleri konusunda parlamentolarda görev yapan çeşitli seviyelerdeki milletvekillerinin aslında Türkiye gerçeklerinden doğru haberdar olmadıklarını müşahede etme imkanımız oluyor, bunları düzeltiyoruz. Örneğin, sözde Ermeni soykırımı ile ilgili bizim öncülük ettiğimiz tarih komisyonunun kurulması, siyasetçilerin değil tarihçilerin, bilim insanlarının arşivlerde araştırma yapması gibi tezlerimizin yanlış olarak bilindiği, bizim bunu tam aksine durdurmaya çalıştığımız gibi yanlış algıyla bazı milletvekillerinin bize soru sorduklarını gördük. Dolayısıyla bunları konuşacağız. Birçok konu masada olacak. Türkiye'nin birliğinin, beraberliğinin, güvenliğinin söz konusu olduğu konularda açık ve net şekilde konuşacağız. Bölgesel anlamda teröre bulaşmış unsurlarla ABD'nin farklı seviyelerde iş birliği yapıyor olmasının ne kadar yanlış olduğunu tekrar anlatacağız. İnsan hakları ve demokrasi konusunda bize birtakım eleştiriler getirenlerin bu noktada kendi uygulamaları konusundaki eksikliklerini, yanlışlıklarını açıkça dile getireceğiz."

Türkiye'nin, diplomaside artık daha güçlü olduğunu vurgulayan Kılıç, bundan sonra da güçlenerek yoluna devam edeceğini sözlerine ekledi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading