banner2

Sıfır otomobilde 100 bin liralık dolandırıcılık: Ücret ödeyene aracı daha hızlı teslim ediliyor

Sıfır otomobil piyasasının skandalları bitmek bilmiyor. Araba almak isteyen vatandaşların çilesi bir türlü bitmiyor. Fahiş fiyatlar, kredi sorunları derken şimdi de karaborsa otomobil serüveni başladı. Fazladan para ödeyen müşterilerin otomobilleri daha hızlı teslim ediliyor.

Otomobil 08.06.2023, 15:47 08.06.2023, 17:32
Abone ol
Sıfır otomobilde 100 bin liralık dolandırıcılık: Ücret ödeyene aracı daha hızlı teslim ediliyor

Sıfır araba piyasasında "karaborsa" krizi yaşanıyor. Vatandaşlar fahiş fiyatlara rağmen araba almak isteseler bile en az 3 ay bekleme süresi ile karşılaşıyor. Bazı otomobil bayileri ise işi farklı bir boyutlara getirdi. El atından fazladan para alan bayiler bu paraların bedeline ise paket büyütme gibi kılıflar uydurmaya başladı.

KARABORSA KRİZİ

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, "Her sektörde olduğu gibi otomotiv sektöründe de bulunması zor, nadir olan ürün ya da hizmete kıymetinden daha fazla fiyatlar talep edilebiliyor. Mevcut koşullar içerisinde bazı bayiler tarafından fazladan 50 ila 100 bin TL gibi rakamlar istendiği, lüks araçlarda bu tutarın daha yüksek meblağlar olduğu vatandaşlarımızın zaman zaman karşılaştığı bir durum olarak karşımıza çıkıyor” dedi.

EL ATINDAN PARAYA KILIF UYDURMUŞLAR

Hayrettin Ertemel, satın alımlarda öncelik sağlamak maksadıyla aksesuar satın alma mecburiyeti veya takas ikinci el otomobilin şart koşulduğunu söyledi. Sözlerine devam eden Ertemel, "Bu talepleri kabul eden müşterilere öncelik sağlanıyor. Satın alımlarda adaletsizlik yaratan uygulamalar yapılarak talep edilen ek ücretlerin satış ya da takas yoluyla talep edilmesi ise var olan bir diğer olumsuz durumdur” ifadelerini kullandı.

TİCARET BAKANLIĞI DEVREDE

Ticaret Bakanlığının olaya müdahale ettiğini duyuran Ertemel, "Buna göre; bu tür usulsüzlük yapan bayilere maddi cezai müeyyide uygulanarak ikinci el otomobil satmaları süreli olarak engelleneceği tebliğ edildi. Buna istinaden, geçtiğimiz hafta yönetmeliği ihlal eden bazı bayilere bu kapsamda yaptırımlar uygulanmaktadır. Bizlerde sektör temsilcileri olarak, suni artışlara sebep olan ve satın alımlarda adaletsizlik yaratan uygulamaların önüne geçmek adına atılan her adımı elbette olumlu karşılıyoruz. Sektörümüzün istikrarı ve genel koşulları açısından tüm bayi ve ikinci el otomobil satıcısı meslektaşlarımızın kural ve yönetmeliklere azami derecede uyması en doğru olandır" şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!