banner2

Çocuklara ırkçılık aşılamayın! Çocukların yanında ötekileştirici dil kullanılması ırkçılığı körüklüyor!

Dünyada hızla yükselen ırkçı düşünce ve faaliyetler, çocuklar arasında bile görülür duruma geldi. Irkçılık doğuştan gelen bir psikolojik hastalık değil, ne yazık ki çevrenin etkisiyle öğreniliyor. Yapılması gereken küçük yaşlardan itibaren çocukları ırkçı bakış açısından uzak tutmak...

Hayat 24.07.2022, 16:33 24.07.2022, 16:39
Abone ol
Çocuklara ırkçılık aşılamayın! Çocukların yanında ötekileştirici dil kullanılması ırkçılığı körüklüyor!

Irkçılık doğuştan mı gelir? Irkçı düşünceler nasıl öğreniliyor? Çocukları ırkçılıktan nasıl korumalı? İşte cevaplar...

IRKÇILIK SONRADAN ÖĞRENİLİR

Irkçılık dünyanın her yerinde farklı şekillerde kendisini gösteriyor. Bu tarz yaklaşımın ve ayrımcılığın farklı sebepleri var. Ancak kesin olan şu ki, ırkçılık doğuştan gelen bir psikolojik rahatsızlık değil. Toplumlara, hatta renklere göre insanları ayrıştıran bu kavram tamamen önyargılar sonucu oluşuyor.

IRKÇILIĞA MARUZ KALAN KİŞİ İÇİNE KAPANIR

Irkçılığa maruz kalmak, bir insana yaşayabileceği en büyük dışlanmışlık hissini yaşatır. Bu kişilerde içe kapanma ve sosyal problemler görülebilir.

Küçük yaşlardaki çocukları düşünün. Birbirleriyle oynarken ne ten renklerine bakarlar ne konuştukları dile. Ve asla bu gibi fiziksel özelliklere göre birbirlerini dışlamazlar. Tabi büyüklerinden ırkçı söylemler duymadılarsa...

EBEVEYNLER ÇOCUKLARA SAYGI KONUSUNU ÖĞRETMELİ

Irkçılık konusunda ebeveynlere çok önemli görevler düşüyor. Çocuğun, farklı çocuklarla kendini kıyaslaması durumunda gösterilecek tutum çok mühim. Bu noktada anne babalar küçük yaşlardan itibaren çocuklara her bireyin farklı olabileceğini anlatmalı. Bu farklılar vurgulanırken herkesin eşit ve değerli olduğu mutlaka vurgulanmalı. Çocukların yanında ayrımcı, ötekileştirici ve ırkçı söylemlerden uzak durulmalı. Onlara, kendinden başka bireylere saygı duyması gerektiği, küçük yaşlardan itibaren anlatılmalı. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!