Yandex Metrica

MİT Irak'ta sokağa indi: Canlı mı getirelim, infaz mı edelim?

Irak ve Suriye'de Amerikan destekli PKK'lıları imha için genellikle SİHA'ları kullanan Türk istihbaratı, artık karada da etkili bir güç. Kritik bilgiler vermesi muhtemel teröristler infaz edilmek yerine sokaktan alınıp Türkiye'ye getiriliyor. Terörist Ramazan Güneş'in Süleymaniye'de yakalandığı operasyonun detayları ortaya çıktı.

Güvenlik

14.02.2024, 14:53

Terör örgütlerine karşı etkinlik alanını artıran Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) gerek Suriye gerekse de Irak'ta başarılı operasyonlara imza atıyor.

PKK/YPG üyesi teröristlerden özellikle 'sorumlu' pozisyonunda olanları bulundukları bölgede adım adım izleyen MİT, genellikle silahlı insansız hava araçlarını kullanarak hedefleri nokta atışlarla imha ediyor. 

Türk istihbaratı kimi zaman ise takip edilen kritik bir hedefi öldürmek yerine sahadaki elemanları vasıtasıyla derdest ederek Türkiye'ye getirme yolunu tercih ediyor. 

PKK'lı Ramazan Güneş, Irak kuzeyinde Talabani kontrolündeki Süleymaniye kentinde bu şekilde bir operasyonla yakalanarak 28 Şubat'ta Türkiye'ye getirildi. 

Terör örgütünün sözde 'özel kuvvetlerinden' olduğu belirtilen ve 60 güvenlik görevlisinin şehit düştüğü 12 ayrı saldırıya karışan 'Soreş/Soreşger' kod adlı Güneş, tam bir yıl boyunca sahadaki MİT ekipleri tarafından izlendikten sonra yakalandı. 

Operasyon hakkında bilgisi olan kaynakların Türk istihbaratının eriştiği güce ilişkin anlatımları, Londra merkezli haber sitesi Middle East Eye'da (MEE) yayınlandı. 

Kaynaklara göre MİT ekipleri, PKK'lı Ramazan Güneş'i imha etmek için hava operasyonu yöntemini tercih etmedi. Bunun yerine onun Türkiye'ye getirerek sorgulanması ve adalete teslim edilmesi yolu izlendi. 

SON KARAR İÇİN TERCİH YAPMA OLANAĞI 

Süleymaniye'de gizli görevdeki istihbarat elemanları, bir yıl boyunca hakkında bilgi topladıkları Ramazan Güneş'i sokakta etkisiz hale getirdi ve onu kaçırdı. Soreş kod adlı Güneş, takma isimler kullanıyor ve sürekli adres değiştiriyordu. 

Kandil yönetimiyle bazı sorunlar yaşadığı belirtilen Güneş'i haber elemanları aracılığıyla sürekli izleyen, temasları ve ilişkileri hakkında bilgi toplayan MİT, daha önce Sincar ve Mahmur'da yaptığı gibi bir kara operasyonunu tercih ederek hedefini yakaladı. 

Kaynaklar, karadaki operasyonel yetenekleri gelişen Türk istihbaratının PKK hedeflerini canlı ele geçirip geçirmeme konusunda artık tercih yapma olanağına sahip hale geldiğine dikkat çekiyor. 

Onlara göre MİT, örgütün Irak ve Suriye'deki yapılanma haritasını ortaya dökecek kritik bilgilere sahip PKK'lıları genellikle öldürmüyor, sağ ele geçirip Türkiye'ye getiriyor. 

Ramazan Güneş'in durumunun bu açıdan özellikle kritik olduğu belirtiliyor çünkü PKK, bulunduğu bölgelerde lojistik ve operasyonel ağını sürekli değiştiriyor. Bu durum Türk istihbaratının bölgedeki teröristleri izleyip etkisiz hale getirmesini zorlaştıran bir etken. 

Irak'ta sağ ele geçirme operasyonları artıyor olsa da Suriye kuzeyinde kara operasyonu Amerikan ve Rus askerleri bulunduğu için riskli görülüyor. Bu nedenle devreye genellikle nokta imha özellikli SİHA'lar giriyor. 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading