banner2

Türkiye'nin en önemli sorunu ne? Vatandaş yine AK Parti çözer dedi

ASAL Araştırma şirketinin anket sonuçlarına göre, Türkiye'nin açık ara en önemli sorunu ekonomi olurken, sorunu hangi siyasi parti çözer sorusuna ise vatandaşların cevabı AK Parti oldu. İşte Asal'ın anket sonuçları...

Gündem 03.11.2022, 18:44 03.11.2022, 18:44
Abone ol
Türkiye'nin en önemli sorunu ne? Vatandaş yine AK Parti çözer dedi

2023 seçimleri için geri sayım başlarken partilerin de hazırlıkları sürüyor. Bu kapsamda araştırma şirketleri vatandaşların nabzını yoklamaya devam ediyor.

TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK SORUNU NEDİR?

ASAL Araştırma Şirketi 26 şehirde yaptığı anket çalışmasında vatandaşlara 'Sizce bugün Türkiye'nin en büyük sorunu nedir? ve Türkiye'nin sorunlarını hangi siyasi parti çözer? sorularını yöneltti. 

EN BÜYÜK SIKINTI 'EKONOMİ'

26 şehirde yapılan anket sonucuna göre, vatandaşların büyük bölümü Türkiye'nin en büyük sorununa 'ekonomi' cevabını verdi. Araştırmaya katılanların yüzde 64,1'i ekonomik sıkıntılar olduğunu ifade ederken ikinci sırada yüzde 6.4 ile işsizlik, üçüncü sırada yüzde 4.7 ile mülteciler, dördüncü sırada yüzde 3.8 ile eğitim yer aldı. 

VATANDAŞ 'AK PARTİ ÇÖZER' DEDİ

Soruya cevap verenlere, 'Türkiye'nin sorunlarını hangi siyasi parti çözer' soruları yöneltildi. Vatandaşların cevabı AK Parti oldu. Cumhur İttifakı'nı oluşturan AK Parti ve MHP'nin sorunların çözümünde işaret edilmesinin oranı yüzde 36,4 oldu.

AK PARTİ DIŞINDA KİMSE ÇÖZEMEZ

Dikkat çeken bir diğer nokta ise ankette Yüzde 27.1'lik kesim 'Hiçbiri'den yana görüş bildirdi.

Üçüncü sırada yüzde 18.2 ile CHP, dördüncü sırada yüzde 7.4 ile İYİ Parti, beşinci sırada yüzde 6.8 ile HDP, altıncı sırada yüzde 5.6 ile MHP yer aldı....

Araştırma 312 kişiyle telefon yöntemiyle gerçekleştirilirken, katılanların yüzde 53.3'ü erkek, yüzde 46.7'si kadın...
Araştırmaya katılanların meslek dağılımları ise şöyle:

Yüzde 19.2'si Esnaf, yüzde 22.5'i Ev Hanımı, yüzde 13.1'i İşçi, yüzde 10.6'sı Emekli, yüzde 5'i Kamu Görevlisi, yüzde 7.1'i Serbest Meslek, yüzde 3.4'ü Çiftçi ve yüzde 19.1'i ise Diğer Meslek gruplarından oluşuyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!