Türkiye gemi hazırladı! Rusya 'evet' derse Mariupol'deki askerleri almak için yola çıkacak

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Rus kuşatması altındaki Mariupol'de bulunan 1500'e yakın Ukrayna askerini Berdyansk Limanı'ndan gemiyle tahliye etmek için Moskova'ya teklif ilettiklerini açıkladı.

Gündem 16.05.2022, 00:36 16.05.2022, 00:54
Abone ol
Türkiye gemi hazırladı! Rusya 'evet' derse Mariupol'deki askerleri almak için yola çıkacak

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Ukrayna'nın kuşatma altındaki Mariupol kentinde bulunan askerlerin güvenle tahliyesi için Rusya'ya ilettikleri teklifi açıkladı.

İngiliz haber ajansı Reuters'a verdiği demeçte Kalın, Azovstal demir-çelik fabrikası ve çevresinde bulunan yaralı Ukraynalı askerlerin 'denizden tahliye edilmeleri için Ruslara teklif götürdüklerini' bildirdi. 

Kalın'ın açıkladığı plana göre Azovstal'daki Ukraynalı askerler Mariupol'ün hemen batısındaki Berdyansk Limanı'na götürülecek ve bir Türk gemisi onları Karadeniz'den İstanbul'a götürecek. 

"Bu şekilde yapılabilirse mutlu oluruz. Biz hazırız. Gemimiz de yaralı askerleri ve diğer sivilleri Türkiye'ye getirmeye hazır" diyen Kalın, o bölgede tahliye edilmeyi bekleyen kişi sayısını 1500 olarak tahmin ettiklerini belirtti. Bunlardan 450'sinin yaralı vaziyette oldukları düşünülüyor. 

ESİR TAKASI İÇİN GÖRÜŞÜYORLAR

Mariupol'de Azovstal tesisleri altındaki tünellerde barınan Ukraynalı askerler için Kiev yönetimi bir süredir Ruslarla temas halinde. Karşılıklı esir takası konusunda müzakereler sürdüğü için Türkiye'nin kurtarma teklifi konusunda ne Ukrayna'dan ne Rusya'dan net bir cevap gelmedi. 

İbrahim Kalın, taraflar uzlaştığı takdirde İstanbul'da hazır durumda bekleyen geminin Berdyansk Limanı'na doğru Karadeniz'e hemen açılabileceğini belirtiyor. Mariupol'deki askerler bir süredir Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ilettikleri görüntülerle yardım çağrısında bulunuyor, Türkiye'nin kendilerini bölgeden kurtarmasını istiyordu. 

ŞU AN AZOVSTAL'A FOSFOR BOMBASI YAĞIYOR


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!