banner2

Türkiye'den Yunanistan'a Murat Reis Külliyesi tepkisi: Utanç duymaları gerekir

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik sosyal medya hesabından "Yunan makamlarının, Osmanlı Türk eserlerine yönelik sistematik kimliksizleştirme politikası, insanlığın ortak kültürel mirasına saygısızlıktır. Şehitliklerimizi aşağılamaya dönük uygulamalardan utanç duymaları gerekir." mesajını paylaştı.

Gündem 26.10.2022, 09:26 26.10.2022, 09:39
Abone ol
Türkiye'den Yunanistan'a Murat Reis Külliyesi tepkisi: Utanç duymaları gerekir

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Yunan makamlarının manevi merkezlere, cami ve şehitliklere saygısızlığını sosyal medyadan paylaştığı mesajla kınadı.

Ömer Çelik, sosyal medya hesabı Twitter'dan yaptığı açıklamada Yunan makamlarının manevi merkezlere, cami ve şehitliklere saygısızlığını kınadıklarını belirtti.

''UTANÇ DUYMALARI GEREKİR''

Yunanistan makamlarının, Rodos Adası'nda bulunan ve içerisinde cami, tekke ve şehitlik olan Osmanlı mirası Murat Reis Külliyesi'ni müzik fakültesine dönüştürmesinin kabul edilemeyeceğini vurgulayan Çelik, şunları kaydetti: "Yunan makamlarının, Osmanlı Türk eserlerine yönelik sistematik kimliksizleştirme politikası, insanlığın ortak kültürel mirasına saygısızlıktır. Şehitliklerimizi aşağılamaya dönük uygulamalardan utanç duymaları gerekir.

''BARBARCA YAKLAŞIM''

Türkiye olarak çok sayıda Rum-Ortodoks kilisesini insanlığın ortak mirası kabul ettik, onararak ibadete açtık. Buna karşılık Yunanistan'ın, insanlığın ortak mirasına barbarca bir yaklaşım sergilediğini, ortak kültürel mirasımıza hunharca saldırdığını görüyoruz."

OLAYIN GEÇMİŞİ

Yunanistan'da Rodos Adası'nda yaşayan Müslüman Türkler için manevi merkez olan Murat Reis Külliyesi'ni tahrip edillmiş, içinde cami, tekke ve şehitlik bulunan tarihi Külliye müzik fakültesine çevrilimişti.


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!