Türkiye adı Deutsche Welle'nin gündeminde! Nereden saldıracaklarını şaşırdılar

Türkiye uluslararası alanda Turkey olarak anılan adını Türkçeleştirerek 'Türkiye' olarak değiştirme kararı aldı. Konuyu irdeleyen Almanya merkezli Deutsche Welle, Türkiye'nin bu kararının amacı ile ilgili bir video yayınladı. Diğer yandan DW tam da yayın politikasından beklenildiği gibi Türkiye karşıtı ifadelerle izleyicilerinin karşısına çıktı.

Gündem 22.06.2022, 17:22 22.06.2022, 18:50
Abone ol

Türkiye'nin uluslararası alanda Turkey olarak anılan adı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararı ile 'Türkiye' olarak değiştirildi. İlk olarak Bakanlıklar tarafından değiştirilen isim uluslararası alanda hızlı bir şekilde kabul gördü. 

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Türkiye ile ilgili yaptığı konuşmalarda Turkey yerine Türkiye adını telaffuz ederken, Birleşmiş Milletler Konseyi'nde de Türkiye adı kullanıldı. 

TURKEY ADI RAFA KALKTI

Türkiye'nin uluslararası alanda jeopolotik rolü arttıkça Türkçe bir isim ifadesi kullanımı ihtiyacı arttı. Türkiye'nin bir marka haline gelmesi amaçlanırken devlet yönetimi bu kapsamda yeni bir adım atarak Turkey adının tamamen rafa kaldırıldığını bildirdi. 

BAKAN ÇAVUŞOĞLU'NDAN TURKEY DİYEN MUHABİRE UYARI 

Diğer yandan Türk makamları Türkiye adının kullanılmasını teşvik ederken geçtiğimiz hafta, İrlanda ve Norveçli mevkidaşlarıyla birlikte yaptığı basın toplantısında Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu yabancı bir muhabirin "Turkey" ifadesini kullanmasına tepki gösterdi. Bakan Çavuşoğlu kendisine soru sormak isteyen muhabire "Türkiye demek istediniz herhalde" diyerek uyardı.

BBC TÜRKİYE ADINI KULLANMAYA BAŞLADI

Diğer yandan İngiltere merkezli BBC televizyonu, Türkiye'nin İngilizce adı olan 'Turkey'i değiştirerek, 'Türkiye' adı altında yeniden markalaşmaya çalıştığını yazdı.

DW TAM DA YAYIN POLİTİKASINDAN BEKLENİLDİĞİNİ YAPTI 

Son olarak Almanya merkezli Deutsche Welle, Türkiye'nin markalaşma hamlesi ile ilgili bir video yayınladı. 

Söz konusu videoda Türkiye'nin yeniden markalaşma serüvenine yer verildi. 

DW'DEN 'TÜRKİYE' KARŞITI PROPAGANDA

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konu ile ilgili açıklamalarına yer veren DW, yayın politikasından beklendiği gibi video sonlarında Türkiye karşıtı propanda ifadeleri kullandı. Türkiye'nin ekonomik problemlerine markalaşma hamlesinin yardım etmeyeceği iddia edilirken, İstanbul'da bulunan turistlere Türkiye'nin telaffuzu ile ilgili sorular soruldu.

Bilinçli olarak seçilen turistler Türkiye'nin markalaşma hamlesinin bir işe yaramayacağı iddiasında bulunurken, Turkey adını kullanmaya devam edeceklerini belirttiler. Ayrıca Trevor Noah isimli bir komedyenin Turkey adı ile dalga geçtiği anlara yer veren Deutsche Welle açık açık Türkiye'yi anlamsız bir kara mizaha alet etmeye çalıştı. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!