banner2

Türk subayların eğitim verdiği Somalili 'Gorgor Taburu' ülkelerinin güvenliğini sağlıyor! Hint kıyısında bir 'Anadolu Kışlası'

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Somali Türk Görev Kuvveti Komutanlığı, Somali'nin ihtiyaç duyduğu nitelikli askeri personel ihtiyacının karşılanması için ciddi desteklerde bulunuyor. Türk subayları Somali ordusuna askeri eğitim veriyor.

Gündem 23.08.2022, 14:46 23.08.2022, 16:09
Abone ol

Türkiye ile Somali arasında 2010'da imzası atılan askeri alanda eğitim, teknik, ve bilimsel iş birliği çerçevesindeki anlaşmada iki ülke ilişkileri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 19 Ağustos 2011'de Somali'yi ziyaret etmesi ile hızlanmıştı. 

SOMALİ'DE ANADOLU KIŞLASI AÇILDI 

Devamında yapılan anlaşmalar, protokoller ve Bakanlar Kurulu kararının ardından STGK, 2017'de Somali'ye ulaştı. Komutanlığın halen görev yaptığı Anadolu Kışlası, 30 Eylül 2017'de dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar tarafından açıldı. 

SOMALİ ORDUSUNA ASKERİ EĞİTİM VERİLİYOR 

Hint Okyanusu kıyısındaki kışlada Somali güvenlik kuvvetlerinin teşkilat, eğitim-öğretim, askeri altyapı ve lojistik sistemlerine yönelik iyileştirme, destek ve yardım faaliyetleri devam ediyor. 

TÜRK SUBAYLAR SOMALİ ASKERLERİNE DANIŞMANLIK DESTEĞİ VERİYOR 

Diğer yandan Somali Ordusunun yeniden yapılandırılmasına destek için Somali Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ile Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıklarına danışmanlık hizmeti veriliyor. 

STGK bünyesindeki Askeri Okul Komutanlığı, Somali'deki subay ve astsubay ihtiyacının karşılanmasına yönelik önemli rol üstleniyor.

LİSE EĞİTİMİ BİTİREN SOMALİLİLER ASKERİ ÖĞRENCİ OLARAK ALINIYOR 

Lise öğrenimlerini tamamlayan Somalililerden sağlık, fiziki yeterlilik, sınav ve mülakat aşamalarını geçenler intibak eğitimlerinin bitmesiyle askeri öğrenci olarak bu okula başlıyor.

Subay ve astsubay öğrenciler okulda önce 6 ay hızlandırılmış Türkçe eğitimi alıyor. Ardından astsubaylara bir, subaylara iki yıl eğitim veriliyor. Öğrencilere fizik, kimya, matematik, bilgisayar, askeri tarih, askeri coğrafya, harekat yönetimi, istihbarat gibi derslerin yanı sıra yanaşık düzen, mekanik, nişancılık ve atış, muharebe düzenleri eğitimleri uygulamalı veriliyor.

İLK MEZUNLAR 2018 YILINDA VERİLDİ 

İlk mezunlarını 2018'de veren STGK Birlik Eğitim Grup Komutanlığında ise erler 3 ay süreyle Türk askeri personel ve daha önce STGK bünyesindeki askeri okullardan mezun olan Somalili askerlerden temel askeri eğitim alıyor.

Eğitimlerini başarıyla tamamlayan erbaş ve erler Isparta'da 10 hafta komando eğitimine alınıyor ve başarılı olanlar, komando brövesiyle ödüllendirilerek Somali Ulusal Ordusunda göreve başlıyor. Silah, araç ve teçhizatları da Türkiye tarafından sağlanıyor.

TÜRK SUBAYLAR TARAFINDAN EĞİTİM GÖREN 'GORGOR TABURU' GÜVENLİK GÖREVİ ÜSTLENİYOR 

Bu askerlerin oluşturduğu ve Türkçesi "kartal" anlamına gelen "Gorgor Taburları", ülkede güvenliğin sağlanmasında önemli görev üstleniyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!