DOLAR
13.79 0.54
EURO
15.59 0.33
ALTIN
789.03 0.33
BIST
1,926.95 0.87

TRT payını kaldıran düzenlemeyi içeren kanun teklifi meclisten geçti

Elektrik enerjisi satışı üzerinden TRT payının kaldırılmasına ilişkin düzenlemeyi de içeriğinde bulunduran kanun teklifi TBMM Sanayi Komisyonunda kabul edildi.

Gündem 23.11.2021, 22:32
TRT payını kaldıran düzenlemeyi içeren kanun teklifi meclisten geçti

AK Parti milletvekillerince hazırlanan, elektrik faturası üzerinden alınan TRT payının kaldırılmasına ilişkin düzenlemeyi de içeren Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonunda kabul edildi.

İlgili kanunlarda yapılan değişiklikle, elektrik enerjisi satışı üzerinden alınan TRT payı kaldırılıyor.

Teklifte ayrıca Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nda öngörülen değişiklikle, sadece bilgisayar programlarıyla alakalı olarak sağlanan ve koruyucu programları etkisiz kılmaya yönelik hazırlık hareketlerini yaptırıma bağlayan düzenleme, tüm eser, icra, fonogram, yapım ve yayınları kapsayacak şekilde genişletiliyor.

Bu düzenleme sayesinde telif hakkı sahipleri tarafından izinsiz kullanımları engellemek amacıyla öngörülen teknolojik önlemleri etkisiz kılmaya yönelik ürün ve araçların ticaretini veya tanıtımını yapanlar, 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacak.

Anayasa Mahkemesinin iptal kararı gerekçesi de dikkate alınarak, orman içi sulardaki balık tesisleri kurulumunun yasal statüleri oluşturuluyor. Denizlerde balık, midye ve istiridye yetiştiriciliği yapan tesislerin iskele, depo ve temiz su havuzu kurulumu için karada zaruri ihtiyaç alanları karşılanacak.

Mesleki eğitim merkezlerinde 12’nci sınıfta olan öğrencilerin ücreti, asgari ücretin yüzde 50'sinden aşağı olamayacak.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu bünyesinde "Enerji Dönüşüm Dairesi Başkanlığı" kurulacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!