banner2

Tam üye olacağız! Doğu Akdeniz'de Rumlara karşı hamle

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Rum basınında çıkan '"KKTC'nin Türk Devletleri Teşkilatı'na gözlemci üye olmasına" yönelik eleştri içeren ifadelere dair, "Bu üyelik gerçekleşmiştir, devam edecektir ve günü geldiğinde gözlemci üyelikten tam üyeliğe de geçiş olacaktır." söyleminde bulundu. Ertuğruloğlu, KKTC'nin anayasal ismi ve bayrağıyla TDT'de bulunmasının çok anlamlı olduğunun altını çizerek, "Bizim için çok değerli, çok önemli, çok tarihi bir üyeliktir." dedi.

Gündem 19.03.2023, 14:06
Abone ol
Tam üye olacağız! Doğu Akdeniz'de Rumlara karşı hamle

KKTC Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen afet ve ilk yardım gündemli Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Olağanüstü Zirvesi'ne katılım sağladı.

TDT Olağanüstü Zirvesi'ne KKTC'nin katılımıyla ilgili açıklamalar yapan Ertuğruloğlu, teşkilatta gözlemci üyeliklerinin son derece önemli ve tarihi bir olay olduğunun altını çizdi.

"BİZİM İÇİN TARİHİ BİR ÜYELİKTİR"

Ertuğruloğlu, KKTC'nin anayasal ismi ve bayrağıyla TDT'de bulunmasının çok anlamlı olduğunu belirterek, "Bizim için çok değerli, çok önemli, çok tarihi bir üyeliktir." ifadesini kullandı.

TDT'nin Dışişleri Bakanları zirvesine katıldığını anımsatan Ertuğruloğlu, "Bu üyeliğimizi benimsemeyen, özellikle Rum tarafının destekçisi camianın, bu üyeliğimizi sonlandırmaya yönelik gayretlerinin giderek yoğunlaştığını da biliyoruz ama bunun olasılığı söz konusu değil. Bu üyelik gerçekleşmiştir, devam edecektir ve günü geldiğinde gözlemci üyelikten tam üyeliğe de geçiş olacaktır." dedi.

GERÇEĞİ KABUL ETMEK İSTEMİYORLAR

Ertuğruloğlu, KKTC'nin, bayrağıyla zirvede yer almasının ardından Rum basınında çıkan haberlere değinerek, "Bu bizim için şaşırtıcı değil ancak bu kadar üye ülke söz konusuyken dikkat ederseniz sadece Macaristan'dan izahat isteme söz konusu olmuş bunlar için. Önce şunu söylemek istiyorum; Rumlar bizim varlığımızdan rahatsız." ifadelerini kullandı.

Dünyanın Rumları şımarttığını vurgulayan Ertuğruloğlu, Rum tarafının, "Kıbrıs Türkü'nün eşit devlet sahibi bir halk olduğu gerçeğini asla kabul etmek istemediğini" anımsattı.

TANINMA YOLUNDA BİR ADIM

Ertuğruloğlu, Avrupa Birliği'nin Rum tarafını üyelik kriterlerine aykırı bir şekilde birliğe aldığını ve Rum tarafının da bu üyeliği KKTC'ye karşı farklı şekillerde kullandığını aktardı.

KKTC'nin Türk Devletleri Teşkilatı'na gözlemci üye olmasını "tanınma yolunda bir adım" olarak değerlendirdiklerini belirten Ertuğruloğlu, "Diğer üye ülkelerin dışişleri bakanlarıyla çeşitli uluslararası platformlarda zaten karşılaşıyor, sohbet ediyoruz, konuşuyoruz. Kıbrıs Türkü'nün davasını defalarca kendilerine anlatma fırsatı buluyoruz." değerlendirmesinde bulundu.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!