banner2

Sosyal medyada mühendisliğe soyunmuşlardı! CHP'nin 40 bin kişilik trol ağının seçimden sonra etkileşimi azaldı!

CHP seçim süreci boyunca sahte hesaplar ve yüksek gösterilen etkileşim üzerinden sosyal medya mühendisliği profiline bürünüp seçmenin iradesini dizayn etmeye çalışmıştı. Bilindiği üzere, CHP Genel Merkezi'nin 13'üncü katında bulunan Bilgi ve İletişim Teknolojileri Başkanlığı'nda sosyal medyadaki CHP'li trol ağını yöneten Onursal Adıgüzel’in tarihi hezimet sonrası istifaya zorlanmasının ardından CHP hesaplarının da etkileşimi ve takipçi sayıları gözle görülür şekilde azaldı.

Gündem 01.06.2023, 17:16 01.06.2023, 19:12
Abone ol
Sosyal medyada mühendisliğe soyunmuşlardı! CHP'nin 40 bin kişilik trol ağının seçimden sonra  etkileşimi azaldı!

CHP seçim süreci boyunca sahte hesaplar ve şişirilen etkileşim üzerinden sosyal medya mühendisliğine soyunup, seçmenin iradesini dizayn etme yarışına girişti. Bu operasyon Kılıçdaroğlu'nun "Alevi" videosu ile başladı.110 milyonu geçen izlenme sayısı ortalama her sosyal medya kullanıcısının anormal bulduğu rakamlardı. Tüm Twitter'ın Türkiye'deki  toplam kullanıcı sayısı 2022 yılında 18 milyon olarak açıklanırken videonun 110 milyonun üzerinde izlenmesi 8’li koalisyonun seçim hezimeti sonrası sahte hesapları gündeme getirdi. 

ANKARA'DA PLAZA'DA ÇALIŞTILAR

CHP Genel Merkezi seçim süreci boyunca sahte hesaplar üzerinden izlenme yarışına girdi. Kılıçdaroğlu'nun "Alevi" videosunun izlenme sayısı 110 milyonu geçti. Twitter'ın Türkiye'deki toplam kullanıcı sayısı 2022 yılında 18 milyon olarak açıklanırken videonun 110 milyonun üzerinde izlenmesi sahte hesapları gündeme getirdi. CHP'nin, seçimleri manipüle etmek, trolleri yönetmek üzere kurduğu Cambridge Analytica benzeri şirket için Ankara'daki Mekik Plaza'nın 4. katı kapattığı öğrenildi.

 SOSYAL MEDYA MÜHENDİSLİĞİNE SOYUNDULAR 

Başta ABD olmak üzere birçok ülkede denenip, demokrasileri adeta tehdit eden 'dijital faşizm' ve sosyal medya mühendisliği seçmenin iradesini dizayn etme çalışması Türkiye'de de CHP tarafından uygulanıyor. Kılıçdaroğlu'nun 19 Nisan'da yaptığı "Alevi" başlıklı paylaşım çok hızlı bir şekilde olağan dışı etkileşim aldı. Kılıçdaroğlu'nun paylaşımı bot ve trollerin desteği ile bir hafta boyunca gündemde kaldı ve gerçek dışı beğeni ve görüntülenme ile öne çıkarılmaya çalışıldı.

FİGÜRLER ANALİZ EDİLDİ 

İncelemede tweet'i beğenen hesapların açılış tarihleri, takipçi sayıları, kullanıcı adları, profil resimleri, beğeni miktarları ve beğendikleri figürler analiz edildi. Tweet'i beğenen hesapların açılış tarihleri incelendiğinde hesapların %70'inin 2020 ve sonrasında, %20'sinin ise 2023 yılında" açıldığını gözlemlendi. 2020 yılından önce açılan hesapların miktarının ise sadece %30 olduğu görüldü.

'HDP TİP' VE  'İP ZP MP' DESTEKLİ HESAPLAR 

Yapılan bir diğer analizde ise bu paylaşımı beğenen hesapların dahil oldukları bot ağları üzerine oldu. Bu ağlarda CHP destekli hesaplar dışında 'HDP TİP' ve 'İP ZP MP' destekli bot hesaplar öne çıktı. Atılan twetlerin Ümit Özdağ, Muharrem İnce, Mansur Yavaş ve Aykırı, Selahattin Demirtaş, YSP, Erkan Baş ve PKK, Ekrem İmamoğlu, Kemal Kılıçdaroğlu, Solcu Gazete ve Sözcü Gazetesi" merkezli ağların bu paylaşım üzerinde kesiştiği görüldü.

20 BİNDEN FAZLA HESAP YETİŞKİN İÇERİKLERİ BEĞENDİ 

Kılıçdaroğlu'nun bot network'leri üzerine yapılan incelemede dikkat çeken diğer bir nokta ise yetişkin içerikli paylaşımları beğenen hesaplar oldu. 20.000'i aşkın hesabın yetişkin içeriklerini beğendiği gözlemlendi.

Yine Kemal Kılıçdaroğlu'nun tweetini beğenen;
• 310.548 hesabın takipçi sayısının 10'dan az olduğu
• 165.935 hesabın profil resminin yumurta olduğu tespit edildi.

Yine aynı analizde Kemal Kılıçdaroğlu'nun paylaşımlarını destekleyen etkileşim sağlayan
• 149.672 hesabın otomatik kullanıcı adı aldığı ve
• 77.159 hesabın otomatik beğeni yaptığı tespit edildi.
Yani bunlar bir program aracılığı yönetilen sahte bot hesaplar.

Tüm bu analizler sonucunda Kemal Kılıçdaroğlu'nun yaptığı paylaşıma gelen
• 516.319 beğeninin 426.824'ünün bot beğeni olduğu ve
• Geri kalan 89.495 beğeninin ise organik olduğu görülmektedir.
• 27 Nisan 2023'te 513.2 bin beğeni olan paylaşımın bugün 498 bine düşmüştür çünkü bot hesaplar askıya alınmaya başlandı.

KILIÇDAROĞLU'NUN TALİMATIYLA GÖREVİNE SON VERİLDİ 

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, başarısızlığının sebebini en yakınındaki isimlerden birine kesti. CHP Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel'in tarihi hezimet sonrası istifaya zorlanmasının ardından CHP hesaplarının etkileşimi ve takipçi sayıları gözle görülür derecede azalmaya başladığı görüldü.

 TROL AĞINI YÖNETEN VE YÖN VEREN İSİMDİ 

Seçimlerin ardından görevinden istifa ettirilen Onursal Adıgüzel, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Başkanlığı'nda sosyal medyadaki CHP'li trol ağını yönetiyordu. Sosyal medyadaki yalan, manipülasyon, iftira, provokasyonların organize edildiği bu yapılanmanın başında da Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel bulunuyordu. Onursal Adıgüzel'in troll yapılanmasındaki görevleri arasında "Kılcal Damar Sistemi" dikkat çekiyordu. "Kılcal Damar Sistemi" CHP üyelerinden oluşan ve gönüllülük esasıyla katılanlardan kurulan bir troll ordusu olarak tanımlanıyor. Adıgüzel'in başında olduğu bu sistemdeki troll ordusu, Telegram üzerinden kurulan gruplarla koordine oluyordu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!