banner2

Sosyal konutta ilk temel atıldı! Cumhurbaşkanı Erdoğan: 2 yıl içinde 250 bin konut sahiplerine teslim edilecek

Sosyal konut projesinde ilk temel bugün Ankara'da atıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''İki yıl içinde 250 bin konutluk ilk etabı, 2028'e kadar da 500 bin konutun tamamını bitirip hak sahiplerine teslim edeceğiz. Kampanyaya başvuru sayısı 8 milyona yaklaştı.'' şeklinde konuştu.

Gündem 25.10.2022, 15:10 25.10.2022, 17:12
Abone ol

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, bakanlık ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) eliyle hayata geçirilen "İlk Evim İlk İş Yerim" projesinde 5 bin 615 sosyal konutun ilk temellerinin atılması dolayısıyla Ankara'nın Sincan ilçesinde tören düzenlendi. Ucuz konutlar iki yıl içinde tamamlanacak ve hak sahiplerine teslim edilecek. Kampanyaya başvuru sayısı ise 5 milyona yaklaştı. Törene, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın temel atma töreninde yaptığı konuşmadan öne çıkanlar...

''KONUT SAYISINI 2 MİLYONA YÜKSELTİYORUZ''

Bugün gazi başkentimiz Ankara'nın güzel ilçesi Sincan'da ülkemizin en büyük konut, iş yeri ve arsa kampanyasının ilk temel atma töreni vesilesiyle birlikteyiz. Türkiye İkinci Dünya Savaşı sonras maalesef plansız, programsız bir şehirleşme sürecine girmiştir. Büyükşehirlere göçü engelleyecek vizyon olmayınca ortaya gecekondular, düzensiz yerleşim alanları çıkmıştır. Nice kardeşlerimizi kaybettik. Bu sağlıksız yapılaşmayla... Yaşanan her sel ve heyelan felaketi bu gerçeği yüzümüze çarptı. Yakın tarihiminizin en büyük acısı olan 1999 depremi sonrası bu doğrultuda bazı adımlar atılsa da yeterli olmamıştır. TOKİ konut sayısı 43 bindi. Biz bu rakamı bugün 1 milyon 170 binin üzerine çıkardık. Ayrıca bu konut bölgesi için 26 bin sosyal tesis inşa ettik. Başlattığımız bu son kampanya ile TOKİ vasıtasıyla millete sunacağımız konut sayısını 2 milyona yükseltiyoruz.

''KAMPANYAYA BAŞVURU SAYISI 8 MİLYONA YAKLAŞTI''

Elbete 81 ilimizi ve ilçelerinin tamamnın kapsayan bu büyük konut atılımının yaygınlaşması özel sektörü de hareket egeçirmiştir. Ülkemizdeki 28,5 milyon konutu 13,5 milyonunun son 20 yılda inşa edildiğini görüyoruz. Önce Kovid-19 salgını ile sarsılan sonra Rusya-Ukrayna Savaşı ülkemizi de etkiledi. Kira fiyatlarında ev sahipleri, kiracılara zulmetti. 2019'da 50 bin bir sonraki yılda 100 bin haneyi kapsayan iki ayrı sosyal konut projesine milletimizin gösterdiği ilgiye de bakarak cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesini planladık. TOKİ desteğiyle kendi evini yapmak isteyen tüm vatandaşlarımızı bu kampanyaya davet ettik. Alt yapıyı biz yapacağız konutu da vatandaşımız yapacak. TOKİ'nin sunduğu imkanlarla ev sahibi olmuş milyonlarca vatandaşımız var. Kampanyamıza başvurunun 8 milyona ulaşması ne kadar doğru bir iş yaptığımızın göstergesi. Projemizi açıkladığımız tarihten sadece 40 gün sonra yapıtığımız bu temel atma töreni iş yapma kapasitemizin büyüklüğünü göstermektedir.

''İKİ YIL İÇİNDE 250 BİN KONUT TSLİM EDİLECEK''

Türkiye ikinci dünya savaşı sonrası maalesef plansız, programsız ve oldukça hızlı bir şekilde şehirleşme hareketi içine girmiştir. Ortaya gecekondular ve sağlıksız yapılar çıkmıştır. İki yıl içinde 250 bin konutluk ilk etabı, 2028'e kadar da 500 bin konutun tamamını bitirip hak sahiplerine teslim edeceğiz. Bugün itibarıyla Türkiye'de artık illerimizin, ilçelerimizin tamamını kuşatan yeni bir şehircilik atılımını başlattık.

Kira fiyatlarında fırsatçılar, ev sahipleri zulmettiler kiracılara. Bu yüzden kira artış sınırı getirdik.

''SANDIKLARI PATLATMAYA HAZIRIZ''

Kardeşlerim, Türkiye'de artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak dmeiştik. 20 yılda her alanda ülkemize asırlık hizmet ve eser kazandırarak milletimize verdiğimiz sözü tuttuk. Türkiye'de artık illerimiz ve ilçelerimizin tamamını kapsayan yeni bir şehircilik akımını başlattık. Şehir hastanesini yaptık mı? Yaptık. Şimdi 2 tane 4050 yataklı her ikisi de şehir hastanesine sahibiz. Nereden nereye... Eski hastanelerin halini düşün. Şimdi şehir hastanelerine gittiğimizde konfor ortada. Bay Kemal'in SSK Genel Müdür olduğu zaman hastanelerin hali ortadaydı. 7 ay sonra sandığa gideceğiz. Sandıkları patlatmaya var mıyız? Kapı kapı dolaşmaya var mıyız? Gençler size de sesleniyorum. Durmak yok yola devam. Gençler, ana kademe... Durmak yok yola devam! 

''CHP'YE SORUN SİZ NE YAPTINIZ?''

Çok hareketli ve çok bereketli bir konut atılımının bizi beklediğinin farkındayız. Yıllarca bir yuva sahibi olmak için birilkim yapan vatandaşları yuvalarına kavuşturmak istiyoruz. Yaptığımız çalışmalarda deprem gerçeğini asla unutmuyoruz. Parkıyla, camisiyle, ulaşımıyla, okuluyla, sağlık merkeziyle adeta kendi kendine yeterli küçük şehirler kuruyoruz. Şehircilik alanında eserlerimizle ve hizmetlerimizle konuşmayı tercih ediyoruz. Millet Bahçesi projeleri ile milletimize yeni hayat alanları açıyoruz. Spor desteklerinde, eğitimde, sağlıkta, ulaşımda, tarımda durum aynı... Bir de CHP'ye sorun siz ne yaptınız?

''BİZ ESERLERİMİZLE KONUŞUYORUZ''

Biz eserlerimizle konuşuyoruz. Güvenlikte savunmada durum aynı... İHA, SİHA, AKINCI'larımız var. Daha neler olacak neler... İnsanlarımızın sorunlarını çözüm olan projeleri geliştiren tek siyasi parti biziz. Türkiye büyüyerek güçlü bir şekilde yoluna devam ediyor. 28'inde Türkiye Yüzyılı'nı Ankara Kapalı Spor Salonu'nda açıklıyorum. 2023'te milletimizin desteğini tekrar alarak Türkiye Yüzyılı'nın inşasını sürdüreceğiz. Akşam başka sabah başka yalan yok; ne dediysek o. Bugüne kadar ne dediysek o. TOKİ’nin yapılmış konutlarını biliyorsunuz, bunları hep görüyorsunuz. Temel atma törenimizi Malatya ve Elazığ depremlerinin 3’üncü, İzmir depreminin 2’nci yılında yapıyor olmamız da ayrıca anlamlıdır.


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!