banner2

Son dakika: Seçim tarihi kesinleşti! Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası açıklama yapıyor... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açıklamasında seçim tarihinin 14 Mayıs olarak kesinleştiğini açıkladı.

Gündem 23.01.2023, 18:43 23.01.2023, 21:11
Abone ol

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası açıklama yapıyor... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açıklamasında seçim tarihinin 14 Mayıs olarak kesinleştiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

"Aziz milletim, sizleri en kalbi duygularla selamlıyorum. Mübarek 3 ayların sorgulama, yenilenme fırsatı olmasını Allah'tan temenni ediyorum. Ramazan-ı şerife yaklaştığımız 3 aylarda, kadir gecelerini şimdiden tebrik ediyorum. Bilindiği gibi cumhurbaşkanı ve milletvekillerinin normal tarihi 18 Haziran'dı. Ancak bu tarihi güncelleme ihtiyacı duyduk. Bu anlayışla yaptığımız çalışmalarda 14 Mayıs Pazar tarihinin en uygun tarih olduğunu gördük. Meclisimiz gereken çoğunluğu sağlamazsa, Cumhurbaşkanı olarak biz süreci başlatacağız."

"SİYASETİMİZ GEÇMİŞLE KIYAS EDİLEMEYECEK BİR OLGUNLUK SEVİYESİNE ÇIKTI"

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısı'nın ardından yaptığı konuşmasında, bu seçimin cumhurbaşkanı ve milletvekillerinin birlikte seçilmesini sağlayan ikinci seçim olacaktır. Bu seçim dönemini milletimiz yeni bir fırsata çevirmenin gayreti içerisindeyiz diyerek, "Cumhuriyetimizin yeni yüzyılında ülkemizi dünyanın müreffeh ülkeler seviyesine çıkmasını hedefliyoruz.Küresel siyaset ve ekonomi düzeninin krizlerle sarsıldığı bir dönemden geçiyoruz. Türkiye'nin güçlü duruşunu kabul etmek istemeyenler olacaktır. Eser ve hizmet alt yapısı sağlam, askeri ve teknolojik imkanları olan Türkiye'yi kabul etmeyenler sonuna kadar direnecektir. Ancak biz istiklalimize ve istikbalimize sahip çıkabileceğimizi cümle aleme ispatladık. Geçmişte krizler içinde boğulan Türkiye'den, krizleri fırsata çeviren bir Türkiye haline getirdik. Siyasetimiz, geçmişle kıyas edilmeyecek bir olgunluk seviyesine ulaştı. Ekonomimiz, küresel operasyonlara rağmen, dünyanın takdirini kazanan bir yere geldi. Hamd olsun, potansiyelimiz ve imkanlarımız hepsinin üstesinden gelecek imkanlara sahiptir. "dedi. 

"10 TANE KAPTANSIZ METRO YAPTIK"

 Geçtiğimiz hafta yapılan çalışmaları ve dış politikayla ilgili görüşmeler hakkında açıklamada bulunan Erdoğan, "pazartesi günü merhum Şule Yüksel Şenler hanımefendi adına kurulan vakfın hizmet binasını açtık. Aynı gün Sayın Putin ile bir telefon görüşmesi yaptık. Salı günü İran Dışişleri Bakanını konuk ettik. Çarşamba günü grup toplantımızda savunma sanayimize olan saldırıları değerlendirdik.
Cuma günü Ukrayna devlet başkanı Zelenski ile bir telefon görüşmesi yaptık.Cumartesi günü Bursa'da verimli bir gün geçirdik. Emniyetten resmi rakamı istedim. Katılanların sayısı 120 bini bulduğunu söylediler. Ardından gençlerle coşku dolu bir akşam geçtik. Pazar günü İstanbul'da Kağıthane'den İstanbul Havalimanını ulaşımı konforlu bir hale getirecek bir projenin açılışına katıldık. Paris'te bile yok. Paris'teki metronun çatısı akıyor. 'Bunun kaptanı yok mu?' diye soruyor, bilmiyor ki biz şu ana kadar 10 tane kaptansız metro yaptık." diyerek bilgi verdi. 

MUHALEFETE ELEŞTİRİ: BİZİM FİİLİMİZİN ULAŞTIĞI YERE ONLARIN HAYALLERİ ERİŞEMEZ

"Boğazın altından metro geçeceğini kim hayal ediyordu? Bunu biz başardık. Sizin geçmişimizden bu yana kaç tane köprü yaptınız? Biz Yavuz Sultan, Osman Gazi Köprülerimizi yaptık." diyerek muhalefete eleştiride bulunan Erdoğan,"18 Mart Çanakkale Köprüsü bir finaldir. Biz Gelibolu'da yeri geliyor 24 saat bekliyorduk. Şimdi köprüden 6 dakikada geçiyorsun. Biz AK Parti olarak Cumhur ittifakı olarak bunu başardık. Bunlar belki o köprülerden de geçmiyordur.Kağıthane-İstanbul Havalimanı hattı 34 km uzunluğa sahip. İstanbul'umuza yakışan bir eser. Kağıthane'den İstanbul Havalimanı'na 24 dakikada ulaşıyorsunuz. Bu metronun İstanbul'a hayırlı olmasını diliyorum. Çarşamba günü Milli Güvenlik Kurulu'na başkanlık edeceğiz. Bu görüşmelerin en önemli yanı gençlerimizle yaptığımız görüşmeler. " dedi. 

"NATO'YA ÜYELİK KONUSUNDA BİZDEN DESTEK BEKLEYECEKSİNİZ"

İsveç'te Kuran-ı Kerim'e karşı yapılan aşağIlık eylem hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan,hadsiz eylemle ilgili şu şekilde konuştu;

İsveç'in NATO üyeliği başvuru ile başlayan ve mukaddes kitabımızı yakılmasına varan hususlar... Bireyin hak ve özgürlüklerin sınırı diğer bireyin hak ve özgürlüklerin başladığı yere kadardır. Dolayısıyla İsveç'teki çirkin eylem, Müslümanlara yapılmış bir hakarettir. Haçlı saldırılarından beri İslam ile Türk kavramının bir tutulduğunu biliyoruz. Bu eylem asırlardır bir arpa boyu yol alınmadığının göstergesidir. Senin güvenlik güçlerinin korumasının altında, bu alçaklığı namussuzluğu yapacak. NATO'ya başvuru konusunda artık bizden bir hayır bekleyecek olmasınlar. Terör örgütlerini sokaklarınızda cirit attıracaksınız, sonra bizden destek bekleyeceksiniz. 

"2023'TEN ÜMİTLİ OLMAK İÇİN SEBEBİMİZ ÇOK"

Ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Erdoğan, "En büyük sıkıntımız olan enflasyonu yüzde 64'e düşürdük. İnşallah yüzde 50, yüzde 40'lara indiğini de göreceğiz. 2023'ten ümitli olmak için sebebimiz çoktur. Geçtiğimiz yıl yaşanan olumsuzlukların bertaraf edilmesi için her kesime destek paketi sunduk. Sadece bu ay 3,5 haneye 740 milyon lira elektrik tüketim destek ödemesi yaptık.Ücretli çalışanlarımıza, işverenlerin yapacağı gıda yardımlarını vergiden muaf tuttuk. Asgari ücreti 8 bin 507 liraya, en düşük emekli aylığı 5 bin 500 liraya çıkardık. Temel ihtiyaç ürünleri başta olmak üzere pek çok üründe KDV indirimine gittik." ifadelerini kullandı. 

"ÜNİVERİSTE OKUYAN GENÇLER NE KADAR KREDİ ALDIYSA O KADAR ÖDEYECEK"

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren EYT ile ilgili de konuşan açıklamalarda bulunan erdoğan, "EYT düzenlemesini hazırladık, Meclis çalışmasını takip ediyoruz. Kullanılan kredilerin üretken alanlara yönlendirilmesini sağlayacak mekanizmalar kurduk. Vergi, gümrük, SGK, belediye, il özel idareleri gibi kamu alacaklarını düzenleyecek bir kanun teklifi hazırlıyoruz. Borçların cezalarını kaldırıyoruz, düzenleme ile borçları taksitle ödeme imkanı getiriyoruz. Artık üniversite okuyan gençlerimiz ne kadar kredi aldıysa o kadar geri ödeyecekler. Endeks borçlarının da taksitle ödemesi kolaylığını getiriyoruz. Kamu alacaklarını yapılandıran teklifi hazırlıyoruz. 31 aralık 2022 tarihinden önce kamuya olan ve 2 bin TL'yi geçmeyen vergi borçlarından vazgeçiyoruz." dedi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!