banner2

Son dakika: Meteoroloji tarih vererek uyardı: Yeni hava akımı etkisine giriyoruz! İşte oluşması muhtemel riskler

Meteoroloji'den yapılan değerlendirmeye göre yurtta etkili olan yağışların devam edeceği öğrenildi. Cumartesi gününden itibaren de yeni bir yağışlı ve serin havanın etkisine gireceği belirtildi. Hava sıcaklıklarının da mevsim normallerinin altında seyredileceği tahmin ediliyor.

Gündem 10.06.2022, 07:54 10.06.2022, 08:09
Abone ol
Son dakika: Meteoroloji tarih vererek uyardı: Yeni hava akımı etkisine giriyoruz! İşte oluşması muhtemel riskler

Haziran ayı sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor. Yurdun çeşitli bölgelerinde yağışlar kuvvetli şekilde etkisini sürdürüyor. Meteoroloji'nin yeni raporunda ise sadece yağış değil 'serin hava' tahmini de yer aldı. İşte detaylar...

YAĞIŞLAR DEVAM EDECEK SICAKLIKLAR DÜŞECEK

Meteoroloji'nin yaptığı son dakika değerlendirmesine göre mevcut yağışların devamında, Cumartesi günü (11.06.2022) batı kesimlerden başlayarak yeni bir yağışlı ve serin havanın etkisine gireleceği tahmin ediliyor. Hafta sonu ve önümüzdeki hafta boyunca ülkemizin büyük bir bölümünde görülecek sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların batı, iç ve kuzey kesimlerde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Yağışlarla birlikte hava sıcaklıklarının hafta sonundan başlayarak batı ve iç kesimlerde azalarak yer yer mevsim normallerinin altına düşeceği tahmin ediliyor.

Önümüzdeki günlerde ülkemizde beklenen hava durumu;

10.06.2022 Cuma: Ülkemiz genelinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Marmara (Balıkesir hariç), Göller yöresi, İç Anadolu’nun kuzeyi, Batı Karadeniz, Orta ve Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu’nun kuzeyi ile Aydın, Muğla, Uşak, Kütahya, Osmaniye, Kahramanmaraş, Adana’nın kuzey ilçeleri ve Samsun çevrelerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Edirne, Kırklareli, Karabük, Kastamonu, Çorum, Bolu’nun doğusu ile Çankırı çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

11.06.2022 Cumartesi: Ülkemiz genelinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Marmara, Ege, Batı Akdeniz, Doğu Akdeniz’in Toroslar Mevkii, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu’nun kuzeyi ile Adana çevrelerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Marmara, Ege, Batı ve Orta Karadeniz ile İç Anadolu’nun kuzeybatısında yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgârın Güney Ege, Akdeniz’in iç kesimleri ile İç Anadolu’nun güneyinde güneyli yönlerden yer yer kuvvetli (40-70 km/saat) olarak eseceği tahmin ediliyor.

12.06.2022 Pazar: Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, İç Ege, Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu ile Bingöl ve Muş çevrelerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgârın Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da güneyli yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi bekleniyor.

OLUŞMASI MUHTEMEL RİSKLER

Sel - Su Baskını - Yıldırım - Ulaşımda Aksamalar - Çatı Uçması,Bugün için (10 Haziran Cuma) Bolu, Çorum, Kastamonu, Karabük, Çankırı, Edirne, Kırklareli için sarı kodlu kuvvetli yağış uyarısı yapıldı.

Önümüzdeki hafta başından itibaren de yağışların kuzey ve iç kesimler ağırlıklı olarak devam edeceği tahmin ediliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!