banner2

Soçi'de kritik üçlü zirve! Aliyev, Putin ve Paşinyan arasında görüşme: Aliyev'den barış vurgusu

Üçlü zirve öncesi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan bir araya geldi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Putin ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan Soçi'de üçlü görüşme gerçekleştiriyor. Görüşmesi öncesi konuşan Aliyev, "Karabağ sorunu artık tarih oldu. Barış anlaşması imzalamak istiyoruz" dedi.

Gündem 31.10.2022, 19:13
Abone ol
Soçi'de kritik üçlü zirve! Aliyev, Putin ve Paşinyan arasında görüşme: Aliyev'den barış vurgusu

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Putin'in ikili görüşmesi de başladı. İkili görüşmenin ardından Aliyev, Putin ve Paşinyan'ın üçlü zirvesi başladı. Görüşmesi öncesi konuşan Aliyev, "Karabağ sorunu artık tarih oldu. Barış anlaşması imzalamak istiyoruz" dedi. Aliyev şunları ifade etti:

"İki yıl önce, yıllarca süren çatışmaya son veren üçlü bir deklarasyon imzalandı. Şimdi Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesi için konuşma ve hareket etme zamanı.

AZERBAYCAN’IN 5 İLKESİ VAR

Azerbaycan, Ermenistan ilişkilerin normalleşmesi için temel alınması gereken 5 ilke ortaya koydu. Bu ilkelerin hepsi uluslararası hukuka uygun. normalleşme bu temelde sağlanabilir.

Karabağ sorunu zaten tarih oldu, 2 yıl önce çözüldü, bu konuda tartışılacak neredeyse hiçbir şey yok. Azerbaycan-Ermeni ilişkilerinin normalleşmesiyse çok ciddi adımlar gerektiriyor."

BARIŞ ANLAŞMASI GÜNDEMDE

Bakü ile Erivan arasında barış anlaşması imzalama sürecinin hızlandırılması ele alınacak. İki ülkenin sınırını belirleme ve çizme konusunda atılması geren adımlar konuşulacak.

Aliyev ve Paşinyan en son ekim ayı başında Prag'da görüşmüştü. O zaman masada AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da vardı.

Ancak Fransa'nın Azerbaycan'ı suçlamaya ve Ermenistan'ın tek yanlı tezlerini savunmaya yönelik taraflı tutumu sonrası Bakü rest çekti. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev bundan sonra Fransa'nın Karabağ konusunda arabulucu rol üstlenemeyeceğini söyledi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!