banner2

Resmi Gazete'de yayımlandı! Deprem bölgeleri için yeni kararlar

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından afet bölgeleri için yeni kararlar Resmi Gazete'de yayımlandı. Karara göre; tüm prefabrik ve konteynerlerde KDV yüzde 1 oldu.

Gündem 23.02.2023, 08:37 23.02.2023, 08:50
Abone ol
Resmi Gazete'de yayımlandı! Deprem bölgeleri için yeni kararlar

Türkiye'yi derinden sarsan Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen ve Olağanüstü Hal (OHAL) ilan edilen iller için alınan yeni kararlar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Alınan karara göre, Kasım 2020 tarihli son yapılandırma yasasından yaralananların taksit ödeme süresi uzatıldı. Taksitler, mücbir sebep halinin sona erdiği 31 temmuzu izleyen ayda başlayacak. 

Ticaret Bakanlığı, afet dönemlerinde perakende ticaret için belirlenen taksit sürelerini ilçe, il, bölge veya tüm ülke düzeyinde geçici olarak değiştirebilecek.Halen ürün grubuna göre 3 ile 12 ay arasında olan taksit süresi değişebilecek. 

TÜM PREFABRİK VE KONTEYNERLERDE KDV YÜZDE 1 OLDU

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan kararda prefabrik yapı ve konteynerlerin KDV oranını yüzde 1'e düşüren kararda değişiklik yapıldı. 14 şubat tarihli cumhurbaşkanı kararına göre deprem bölgeleri için geçerli olacak şekilde ve yasada belirtilen kurumlara teslim edilen prefabrik ve konteynerler için KDV oranı yıl sonuna kadar yüzde 1 olmuştu. Bugünkü kararla deprem bölgesi ve kurum sınırlaması kaldırıldı. Yıl sonuna kadar tüm prefabrik ve konteyner teslimlerinde KDV yüzde 1 oldu.

KONAKLAMA VE YEMEK HİZMETLERİ ÜCRETSİZ

Depremzedeler, kamu kurum ve kuruluşlarına ait misafirhane ve sosyal tesislerde konaklama ve yemek hizmetlerinden ücretsiz yararlanacak. 

ORMAN KÖYLERİNİN KREDİ TAKSİTLERİNE ERTELEME

Deprem bölgesindeki orman köylüleri ve kooperatiflerinin kredi taksitleri 31 temmuza kadar ertelendi.Erteleme işlemi başvuru şartı aramadan yapılacak. Erteleme süresince bir faiz tahakkuk ettirilmeyecek

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!