banner2

O müdürlere haksızlık yapılıyor

Gündem 29.05.2021, 10:07 29.05.2021, 11:01
Abone ol
O müdürlere haksızlık yapılıyor

AK Parti Erzurum Milletvekili Selami Altınok, suç örgütü lideri Sedat Peker'e emniyet tarafından yakın koruma verilmesi kararında imzası bulunanların FETÖ ile ilişkilendirilmesine tepki gösterdi. Sözkonusu isimlerin FETÖ'nün 17/25 Aralık ve 15 Temmuz darbe girişimleri sırasında neler yaptıklarının ortada olduğunu hatırlatan Altınok, yazılı açıklamasında şunları kaydetti:

"Son günlerde kamuoyunu meşgul eden şahsın koruma kararına ilişkin haberlerde ve 'FETÖ izi bulundu' başlığıyla servis edilen belgede, resmi sıfat ve görev taşıyan kişiler haksız bir şekilde ifşa ve itham edilmiştir. Şahsım, birlikte çalıştığım ve koruma kararı verilen belgede adı geçen imza sahiplerinin gerek 17-25 Aralık gerekse 15 Temmuz sürecinde yürüttükleri mücadele ve gösterdikleri duruşa tüm milletimiz ve kamuoyu yakından şahittir. Bunun aksine bir ima, iddia ve iftira her iki dünyada da hak ihlali olup iddia sahiplerini ağır vebal ve sorumluluk altına sokmuştur."

İDDİALAR NELERDİ

Anadolu Ajansı'nın Emniyet Genel Müdürlüğü kaynaklarına dayandırarak önceki gün geçtiği habere göre; çete lideri Sedat Peker'e verilen koruma kararında FETÖ'nün İstanbul Emniyeti yapılanması etkili oldu. 

Buna göre, "FETÖ'den ihraç edilen eski Kadıköy İlçe Emniyet Müdürü Nurettin Demir, organize suç örgütü elebaşı Sedat Peker'in DHKP-C tarafından tehdit edildiği ve bu nedenle Peker'e koruma gerektiğine yönelik olarak 16 Ocak 2015'te İstanbul Emniyet Müdürlüğünün terör ve istihbarat birimleri arasındaki yazışmaları başlattı.

Bu yazışmalarda, DHKP-C güdümünde yayın yapan internet sitesinde, suç örgütü lideri Peker hakkında hakaret ve tehdit içerikli ifadeler kullanıldığına yönelik değerlendirmeler yapıldı. Kararın tebliğ edildiği Peker, 26 Ocak 2015'te koruma istemediğini bildirdi ancak 5 Şubat 2015'te tekrar koruma için başvuruda bulundu.

Bu talebin ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü'nden 20 Şubat'ta, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünden de 26 Şubat'ta İstanbul Koruma Şube Müdürlüğüne 'Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcıları' imzasıyla Peker'in DHKP-C tarafından tehdit edildiğine yönelik yazılar yazıldı.

Emniyet Genel Müdürlüğü kaynaklarına göre, İstanbul İl Koruma Komisyonu 6 Mart 2015'te toplanarak Peker için polis yakın koruma kararı aldı.

Aynı komisyon tarafından Peker'e koruma verilmesiyle ilgili karar 2016, 2017, 2018 ve 2019'da da uzatıldı.

Adı 'FETÖ borsası' iddialarına karışan ve meslekten ihraç edilen eski İstanbul Emniyet İstihbarat Şube Müdürü Özgür Taşdemir'in, 2017'de İstanbul Valiliği'ne, "DHKP-C’nin Okmeydanı’nda suç örgütü elebaşına ait kumarhaneye saldırılar düzenleyebileceği" uyarısının yer aldığı bir tutanak gönderdiği tespit edildi.

Peker hakkındaki koruma kararı 2020 Eylül ayında kaldırıldı. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!