banner2

O il artık petrol şehri olacak! En az 10 kat büyük keşif yapıldı

Karadeniz'deki doğalgaz müjdesinin ardından, Gabar Dağı'nda petrol bulunduğu açıklanmıştı. çalışmaların sıklaştığı Gabar Dağı'nda artezyen kuyusundan petrol çıktığı açıklandı. 

Gündem 26.05.2023, 17:13 26.05.2023, 18:12
Abone ol
O il artık petrol şehri olacak! En az 10 kat büyük keşif yapıldı

Gabar dağı'ndan sevindiren haberler gelmeye devam ediyor. Gabar Dağı'nda bulunan petrol rezervi sonrası çalışmaların yürütüldüğü bölgelerde su kuyusundan petrol açıktığını açıklayan Şırnak Valisi Osman Bilgin, "Sadece Şehit Aybüke Yalçın sahasında önümüzdeki günlerde 4 kuyuda daha çalışma yapılacak. Ama Esma Çevik sahası dediğimiz diğer sahamızda ve yine Akçay bölgesinde çalışmalar sürüyor. Orada 21. kuyu açıldı. Artezyen dediğimiz, yani bir su kuyusundan yoğun bir petrol çıktı.' ifadelerini kullandı. 

ŞIRNAK ARTIK PETROL ŞEHRİ

8 ayrı bölgede keşif çalışmalarının devam ettiğini açıklayan Şırnak Valisi Osman Bilgin, , 2. Uluslararası Cudi Cup Tenis Turnuvası'nda gazetecilerle bir araya gelerek Şırnak'ın artık bir petrol şehri olduğunu açıkladı.

TÜM DAĞLARDA ÇALIŞILIYOR

Şırnak'ın tüm dağlarında keşif çalışmalarının devam ettiğini açıklayan Vali Bilgin, , "Şırnak'ta şu anda 8 ayrı bölgede keşif çalışması yapılıyor. Bu da şu demek oluyor, Şırnak'ın tüm dağlarında keşifle ilgili çalışmalar yapılıyor. Bestler Dereler ve Kato bölgesinde mevcut Gabar'da çıkanın çok daha yükseğinde petrol çıkacağıyla ilgili tahminlerimiz var." ifadelerini kulandı. 

'1 MİLYAR VARİL'

Artık Şırnak'ta istihdam sıkıntısı yaşanmayacağını açıklayan Bilgin, "Esma Çevik 200 milyon varil, Aybüke Yalçın ise 1 milyar varil rezervine sahip." dedi.

10 KAT FAZLA

Su kuyusunda bulunan petrol rezervinin tespit çalışmalarının devam ettiğini ve henüz rakam verilme şansı olunmadığını açıklayan Bilgin, mevcut kuyuların en az 10 katı seviyesinde bir kuyu. Bu da TPAO'nun yapmış olduğu çalışmaların doğru yolda olduğu, Gabar'ın bir petrol noktası olduğu yönünde çok doğru bir tespit olduğunu gösteriyor." dedi.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!