banner2

MSB açıkladı: Tahıl koridorundan 25 milyon ton sevkiyat gerçekleşti!

Milli Savunma Bakanlığından 19 Mart 2023 tarihinden itibaren yeniden uzatılan tahıl koridoruyla ilgili olarak yapılan açıklamada "Bugüne kadar 800'den fazla gemi ile ihtiyaç sahibi ülkelere 25 milyon ton tahıl sevkiyatı gerçekleştirildi." denildi.

Gündem 18.03.2023, 21:47
Abone ol
MSB açıkladı: Tahıl koridorundan 25 milyon ton sevkiyat gerçekleşti!

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

25 MİLYON TON TAHIL SEVKİYATI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

"Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı gibi Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere Millî Savunma Bakanımız Sayın Hulusi Akar ve ilgili Bakanlıklarımızın yaptığı görüşmeler ve temaslar sonucunda 19 Mart 2023 tarihinden itibaren uzatıldı. Hem bölge ve dünya barışına hem de gıda fiyatları ve istikrara ciddi katkıları olan anlaşma sayesinde bugüne kadar 800'den fazla gemi ile ihtiyaç sahibi ülkelere 25 milyon ton tahıl sevkiyatı gerçekleştirildi."

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DUYURDU

Seddülbahir Kalesi ile Gelibolu- Eceabat Devlet Karayolu'nun açılışına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasında Tahıl Koridoru Anlaşması'na da değindi. Konuşmasında "Birleşmiş Milletler'le birlikte temmuz ayında imzalanmasını sağladığımız Karadeniz tahıl koridoru ile ilgili bir gelişmeyi dünya kamuoyu ile paylaşmak istiyorum.

Rusya ve Ukrayna'nın esir takaslarıyla birlikte savaştan sonra en önemli uzlaşma konusu olan anlaşmanın süresi bugün itibariyle bitiyor. Her iki tarafla da yaptığımız görüşmeler sonunda 19 Mart'ta bitecek anlaşma süresinin uzatılmasını sağladık.

Bugüne kadar 800 gemi, 25 milyon ton tahılın dünya piyasalarını sağlayan bu anlaşma küresel gıda tedarikinin istikrarı bakımından hayati öneme sahiptir." ifadelerini kullanan Erdoğan, Rusya ve Ukrayna tarafları ile BM Genel Sekreteri'ne teşekkür etti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!