banner2

Mısır'a 11 yıl sonra ilk ziyaret! Bakan Çavuşoğlu: Seçimden sonra iki cumhurbaşkanı bir araya gelebilir

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mısır Dışişleri Bakanı Şükri ile Kahire’de ortak basın toplantısı düzenledi. Bakan Çavuşoğlu, ''Bölgemizin bekası için daha yakın çalışmamız gerekiyor. Bağlarımızı koparmamak için elimizden geleni yapacağız. İki ülke arasındaki mekanizmaları yeniden canlandıracağız. En kısa sürede diplomatik ilişkileri en üst düzeye çıkaracağız. Seçimden sonra iki cumhurbaşkanı bir araya gelebilir.'' dedi.

Gündem 18.03.2023, 12:58 18.03.2023, 15:04
Abone ol

Türkiye ile Mısır ilişkileri normalleşiyor. 11 yılın ardından Mısır’a Dışişleri Bakanı düzeyinde ziyaret gerçekleşti. Bakan Mevlüt Çavuşoğlu Kahire’de Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri ile bir araya geldi.

İki isim yapılan görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

''ÇAVUŞOĞLU: DAYANIŞMAYI UNUTMAYACAĞIZ

Bakan Çavuşoğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde;

Mısır'ı ziyaret etmekten büyük memnuniyet duyuyorum. En kısa süre içerisinde kardeşim Şükri'yi de Türkiye'de bir kere daha misafir etmekten büyük memnuniyet duyacağım. Depremden sonra destekleri için Mısır'a teşekkür ediyoruz. Zor zamanlarda gösterilen dayanışmayı unutmayacağız. Türkiye'ye Mısır'dan ciddi ölçüde insani yardım geldi. Bundan sonra birbirmizi daha sık ziyaret edeceğiz.

''DİPLOMATİK İLİŞKİLER EN ÜST SEVİYEYE ÇIKACAK''

İlişkilerimizi nasıl normalleştirebileceğimizi konuşuyorduk. Mısır ile ikili ilişkilerimizi geliştirirken, sadece her iki ülkenin yararına ne yapılabilir diye konuşmuyoruz. Bölgemizin huzura ihtiyacı var.  Önümüzdeki süreçte daha yakın iş birliği içinde çalışacağız. İlişkilerimizide kopukluk oldu. Bundan alacağımız dersler var. Bundan sonrasına bağların kopmaması için iki ülkenin de üzerine düşeni yapması gerekiyor. Bölgemizin bekası için daha yakın çalışmamız gerekiyor. Normalleşme yolunda somut adım atmaktan memnunuz. Filistin konusunda Mısır'ın rolünü takdir ediyoruz. İki ülke arasıdna mekanizmaları yeniden canlandıracağız. En kısa sürede diplomatik ilişkileri en üst düzeye çıkaracağız.

''YAKIN İŞBİRLİĞİ İÇİNDE OLMAMIZ LAZIM''

Görüşmelerimizde aslında birçok konuda Mısır ile çok fazla görüş ayrılığımız olmadığını gördük. Diyalog eksikliğinden kaynaklık yanlış anlaşmaları gidereceğiz. Bugün bölgesel konuları da değerlendirdik. Gerek Libya, Suriye, Irak, İran-Suudi Arabistan yakınlaşması, aynı şekilde sınırı aşan sular konusunu değerlendirdik. Somali'deki durumu değerlendirdik. Tüm bu alanlarda daha yakın iş birliği içinde olmamız lazım. İstişarelerimiz artırmamız gerekiyor. İstişare olmazsa, hiç görüş ayrılığı olmasa bile görüş ayrılığı içindeymişiz gibi bir tablo ortaya çıkıyor.

''SEÇİMDEN SONRA İKİ CUMHURBAŞKANI BİR ARAYA GELEBİLİR''

Mısır'daki Türk firmalarının yatırımlarının 2 milyon dolara ulaştığını ve bunun da yaklaşık 100 bin civarında istihdam sağladığını görüyoruz. Biz firmalarımızı daha fazla yatırım için teşvik edeceğiz. Taraflar, enerji, ticaret, ulaştırma ve diplomasi gibi alanlarda ilişkileri güçlendirme iradesi gösterdi. Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkilerin gelişmesi her iki ülkenin de çıkarınadır. Sağlam zemine sahibiz ve Türkiye ile ilişkileri güçlü bir şekilde yeniden kuracağımızdan eminiz. Seçimden sonra iki cumhurbaşkanı bir araya gelebilir.

SAMİH ŞÜKRÜ: İŞ BİRLİĞİNE AÇIĞIZ

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri'nin açıklamaları şu şekilde;

Bzi geleceğe ümitle bakıyoruz, iş birliğine açığız. İletişimimizin sürmesini diliyoruz. Geçmiş yılların telafisi için umutluyuz. Buraya gelmeniz bizim için onurdur. Çok fazla konuyu ele almış olduk. Şekli anlamda değil ama destekliyi bir bakış açısını ortaya koymuş olduk. Nitekim ortak bir bakış açısı var. Bizim ilişkilerimizin büyükelçilik düzeyine çıkarılması yönünde çalışmalarımız söz konusu. Mısır'daki Türk yatırımlarını geliştirmek ve önündeki engelleri aşmak için çalışacağız.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!