banner2

Kalın: Libya’daki askerlerimiz paralı askerlerle aynı kefeye konamaz

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, katıldığı NTV’de canlı yayınında Türk askerinin Libya'daki varlığına dair açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin çatışmaya girmeden yalnızca askeri danışmanlık ve eğitim hizmeti verdiğinin altını çizen Kalın, "Bizim birinci kaygımız Libya'nın toprak bütünlüğüdür. Müttefikler "Sayenizde çatışmaya denge geldi" diyor" dedi.

Gündem 13.11.2021, 23:55
Abone ol
Kalın: Libya’daki askerlerimiz paralı askerlerle aynı kefeye konamaz

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, NTV'de gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Fransa’nın başkenti Paris'te tertiplenen Uluslararası Libya Konferansı'na ilişkin değerlendirmede bulunan Kalın, "Bu toplantıda yabancı askerlerin çıkarılması konusu Türk askeriyle ilişkilendirilmeye çalışıldı, bundan rahatsızız. Biz Libya hükümetiyle yaptığımız anlaşma neticesinde oradayız, bizim hukuki bir gerekçemiz var. " dedi.

Kalın ayrıca "Bu anlaşma sayesinde askerlerimiz oraya danışmanlık yapıyorlar. Türk askeri sadece askeri danışmanlık ve eğitim hizmeti veriyor" dedi ve ekledi, "Libya'nın temel sorunu Türk askerinin oradan çıkması değil. Bizim birinci kaygımız Libya'nın toprak bütünlüğüdür. Müttefikler ‘Sayenizde çatışmaya denge geldi’ diyor."

Resmî Libya Hükûnmetine savaş açan Halife Hafter’e 3 yıl içinde ciddi bir silah gücü desteği verildiğine dikkat çeken Kalın, "Hafter'deki silahlar geri alınmadı, şu anda bir yerlerde saklanıyor. İlerde Hafter'in bunları kullanmayacağının garantisi var mı? Önce Hafter ile konuşup Wagner'i oradan çıkarsınlar. " ifadelerini kullandı.

‘ABD KONGRESİ ENGEL ÇIKARABİLİR’

ABD ile yaşanan F-35 krizine ilişkin de konuşan Kalın, "F-35 programı 11 ülkenin imzasıyla kurulmuş bir proje. S-400 meselesi gündeme gelince bir formül olarak onlar bizim de içinde olduğumuz mevcut anlaşmayı sonlandırdılar, yeni bir anlaşma yaptılar. Biz bunun tamamen haksız, hukuksuz olduğunu söyledik. Bundan sadece Türkiye kaybetmez. Program ve içindeki ülkeler de uzun vadede kaybeder. " ifadelerini kullandı.

Kalın, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ödediğimiz 1,4 milyar dolarlık bütçe var. Bunu nasıl telafi edebiliriz diye konuşuyoruz. F-16'ların modernizasyonu, yeni F-16'ların alınması gündeme geldi. Cumhurbaşkanımız bu konuyu Roma'da da Amerika Başkanı Biden'a iletti. Onlar da olumlu yaklaşım içinde olduklarını ifade ettiler. Süreç şu anda devam ediyor. Epey hukuki, teknik konu var. Görüşmeler devam ediyor. Kongre engel çıkarır mı? Evet, o ihtimal olarak duruyor.”

"TÜRKİYE SADECE HAKKINI TALEP EDİYOR"

Türkiye’nin NATO'nun ikinci büyük ordusuna sahip olduğuna dikkat çeken Kalın, “NATO'nun önemli hemen hemen bütün misyonlarında yer alan bir ülke olarak Türkiye'yi dışarıda bırakmaya devam ederseniz, bundan NATO ittifakı, Türkiye-Amerika ilişkileri zarar görür” dedi. NATO operasyonlarının ve misyonlarının ihtilaflar nedeniyle zarar göreceği uyarısında bulunan Kalın, “Ama Türkiye de alternatifsiz değildir. Patriot almak istedik, İtalya'nın ürettiği sistemi almak istedik. Cumhurbaşkanımız yakından takip etti, ben şahidiyim. Ama Türkiye'yi cevapsız bırakan karşı taraf oldu. Sizin müttefikleriniz bunu vermiyorsa, alternatif bakmak en doğal hakkımızdır. Bu meseleyi de diplomatik yollardan çözmek istiyoruz. Türkiye sadece hakkını talep ediyor” diye konuştu.

Kalın ayrıca, “Biz ABD ile de Rusya ile de iyi ilişkiler içerisinde olmak istiyoruz. ABD ile anlaşamadığımız noktalar var, anlaştığımız noktalar var. ABD'nin FETÖ konusunda PYD konusunda politikasını değiştirmesi gerekiyor” dedi.

“F-16 MÜZAKERELERİ DEVAM EDİYOR”

F-16 müzakereleri için öngörüde bulunmanın erken olduğunu ifade eden Kalın, “Bizim birinci önceliğimiz Türkiye'nin hava savunma sistemi ve savunma ihtiyaçlarıyla ilgili temel unsurları bir araya getirmek. Tercihimiz NATO müttefiklerimizle birlikte yapmaktır. Cumhurbaşkanımız Trump'a, ‘Patriotlar hazırsa biz almaya hazırız’ dedi. Aynı teklifi Biden ve İtalya Cumhurbaşkanı'na da söyledi” diye konuştu.

Suriye'ye olası yeni bir harekât sorusuna Kalın, “Suriye sahasında askeri, lojistik, insani olarak varız. Güvenlik sağladığımız geniş bir coğrafya var. (Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, 'hareket alanlarını gerekirse birleştirme' ifadesi) Uluslararası toplum Suriye halkını yüzüstü bıraktı. Suriye meselesinin çözümüne katkı sağlayan bir tablo yok. Siyasi süreç işleyecekse, Cenevre süreci işletilecekse, Astana süreci işletilecekse adımların atılması, rejim üzerinde baskı kurulması gerekiyor.

Rusya'ya 'Tel Rıfat'taki YPG varlığını çıkarın' diyoruz. Kurulmak istenen terör koridoru Türkiye'nin gayreti sonucu engellendi” cevabını verdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!