banner2

Fırsatçılar deprem bölgesinde sahnede! Ev kiraları yüzde 40 arttı

Türkiye'yi derinden sarsan çifte depremin ardından bölgedeki ailelerin göç ettiği illerden Konya’daki emlakçılar ve ev sahipleri fırsatçılık yapmaya başladı. Konya'da evler, yüzde 30 ila 40 arasında değişen artışla kiraya verilmeye başlandı.

Gündem 21.02.2023, 11:55 21.02.2023, 12:49
Abone ol
Fırsatçılar deprem bölgesinde sahnede! Ev kiraları yüzde 40 arttı

Türkiye'yi derinden sarsan Kahramanmaraş merkezli çifte depremin üzerinden 16 gün geçti. 11 ili birden etkileyen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından hayatını kaybedenlerin sayısı 41 bini geçti. Binlerce insan yaralanırken onlarca bina yıkıldı höyler ise büyük hasar aldı. Büyük felaketin ardından afet bölgelerinde yaşayanlar farklı illere göç etti.

Depremden korkup Konya'ya göç eden depremzedelerden bazıları kiraladıkları evlerde yaşamlarını sürdürmeye başladı. Depremi fırsat bilen bazı emlakçılar ve ev sahipleri, evleri yüzde 30 ila 40 arasında fiyat artışıyla depremzedelere kiralamaya başladı. Depremzede fırsatçılığı yapanlara tepki gösteren Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay, odaya kayıtlı hiçbir emlakçının, fiyat artışı gerçekleştiren ev sahiplerinin evini kiralamadığını belirtti.

''KOMİSYON TALEP ETMİYORUZ''

Fiyat artışını gayriresmi emlakçılar ile ev sahiplerinin yaptığını söyleyen Altınay, şu ifadeleri kullandı;

''Hem Valilik makamımız hem kaymakamlıklar, muhtarlıklar, Konya Emlakçılar Odası, Ticaret Odamız, elimizden ne geliyorsa el birliği içerisinde tüm STK'larla her türlü gereken yardımı yapmaya devam ediyoruz. Tabii vatandaşlarımız moral olarak çökük. Biz bir nebze de olsa morallerinin düzeltilmesi, sıcak ortamda ikamet edebilmelerini sağlamak için gerekeni yapıyoruz. Bu arada ev sahiplerinden destek verenler var. Konya Emlakçılar Odası ve Ticaret Odası üyelerimizden destek olanlar var. İnanın komisyon bile talep etmiyoruz.

''KİRA BEDELİNİN YARISINI TALEP EDENLER VAR''

Kira bedelinin yarısını talep eden ev sahiplerinin olduğunu belirten Sedat Altınay, ''Kendi araçlarımızla, vatandaşlarımızı yerleştirebilmek için her türlü gayret ve çabayı sarf ediyoruz. Arada art niyetliler de vardır. Bunlar mutlaka her kesimde olduğu gibi bizim camiamızda da bulunuyor. Vatandaşın kendisinin kiraya vermeye kalktığı yerlerde fiyat aralığı oldukça yüksek istenilen yerler var. Biz Konya Emlakçılar Odası olarak tüm üyelerimizle birlikte fiyat arttıran hiçbir ev sahibinin evini kiralama yapmıyoruz. Yapmama kararı aldık. Bunun yanı sıra kira bedeli bile almayan veya kira bedelinin yarısını talep eden ev sahiplerimizde var.'' şeklinde konuştu.

EV KİRALARI YÜZDE 40 ARTTI

Fiyat artışlarının yüzde 30 ila 40 civarında olduğunu vurgulayan Altınay, ''Gayriresmi emlakçılık yapanlar ile art niyetli ev sahipleri nedeniyle, kiralar yüzde 30 ila 40 arasında yükseldi. 5 bin lira olan ev, 7 bin liraya, 7 bin lira olan ev 10 bin liralara yükseldi. Bahçeli müstakil dubleks ev veya villa da 20 bin liraya kadar ilanın verildiğini görüyoruz. O bölgelerde o evlerde 7 bin liraya kiraya oturuyorlar'' ifadelerini kullandı. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!