DOLAR
9.3466 0.17
EURO
10.9009 0.46
ALTIN
533.50 0.76
BIST
1417.7 0.58

Dışişleri'nden Kızıl Yıldız'a tepki

Türkiye, Belgrad'da Kızıl Yıldız taraftarları tarafından atılan ırkçı sloganlarla ilgili açıklamada bulundu. Dışişleri’nin açıklamasında “Yeni Pazar spor kulüplerinin oynadığı müsabakalarda maruz kaldığı, ırkçı yaklaşımlardan endişe duyuyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Gündem 15.10.2021, 00:37
Dışişleri'nden Kızıl Yıldız'a tepki

Kızıl Yıldız ve Yeni Pazar Spor Kulüpleri hentbol maçında, Kızıl Yıldız taraftarları tarafından ırkçı sloganlar atılarak, savaş suçlularının posterleri açılmıştı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, “Atılan sloganların Boşnak kardeşlerimizin yanı sıra, bölgeyle ortak tarihimizin anılarını da tahkir eder nitelikte olması üzüntü vericidir” ifadelerini kullandı.

Olayın failleri hakkında herhangi bir işlem yapılmamasına tepki olarak ise Yeni Pazar Spor Kulübü Sırbistan Hentbol Süper Ligi’nden çekilme kararı aldı.

Alınan kararı üzüntüyle karşıladıklarını dile getiren Tanju Bilgiç, “Son zamanlarda Yeni Pazar spor kulüplerinin oynadığı müsabakalarda maruz kaldığı spor ruhuyla bağdaşmayan, ırkçı yaklaşımlardan endişe duyuyoruz” dedi.

Tanju Bilgiç, olayların sorumlularının en kısa süre içerisinde cezalandırılmasını istedi.

Sözcü Bilgiç'e göre, savaş suçlularının yargı önüne çıkarılması, bölgede toplumsal barış ve uzlaşının temini ve benzer suçların önlenmesi açısından da büyük önem taşıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Anketi Tümü
İstanbul'da son zamanlarda artan trafik sorununun sebebi nedir?